Jakie są przyczyny nadpotliwości stóp
Przyczynami zwiększonej potliwości stóp są nieprawidłowe funkcjonowanie gruczołów potowych, co może wynikać z:
- zaburzeń hormonalnych,
- uwarunkowań genetycznych,
- przyjmowania określonych leków,
- chorób ogólnoustrojowych (jak cukrzyca, nadczynność tarczycy, otyłość),
- chorób neurologicznych,
- przewlekłego stresu.
Nadmierne pocenie może wystąpić u ludzi, którzy spożywają ostrych przypraw, co stanowi nieodpowiednią dietę. Innymi czynnikami ryzyka są nieprawidłowa higiena ciała oraz noszenie obuwia i skarpetek wykonanych z tworzyw sztucznych.
Kiedy należy leczyć nadpotliwość stóp?
Zbyt duża ilość potu na stopach prowadzi do wypróchnienia skóry, czyniąc ją cienką, pomarszczoną i nabierającą żółto-szarawego koloru. Jednocześnie pojawia się nieprzyjemny zapach. Wraz z tym zwiększa się ryzyko zakażeń bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych, co może prowadzić do dalszych problemów skórnych na stopach, takich jak brodawki wirusowe, grzybica paznokci czy pęknięcia naskórka. Ponadto, nadmierna potliwość stóp stanowi bardzo krępujący problem, który obniża samoocenę i powoduje dyskomfort w sytuacjach towarzyskich. W związku z tym, osoby z tym schorzeniem często unikają kontaktów społecznych.
Leczenie nadpotliwości stóp
Specjalistą, który pomaga w radzeniu sobie z nadmierną potliwością stóp jest podolog. Pomaga on w doborze odpowiedniego leczenia oraz udziela porad dotyczących prawidłowej pielęgnacji. Szuka też możliwych przyczyn problemu, ale nie zawsze udaje się je jednoznacznie ustalić.
Terapia przeciwko nadmiernej potliwości stóp zaczyna się od stosowania różnych preparatów na skórę, takich jak maści, płyny i kremy dermatologiczne. W razie potrzeby podolog Rzeszów wykonuje również specjalistyczne zabiegi, takie jak usuwanie zrogowaciałego naskórka.
Leczenie nadmiernego pocenia się stóp może być przeprowadzone poprzez jonoforezę, która polega na wykorzystaniu prądu galwanicznego do zredukowania aktywności gruczołów potowych. To tymczasowo blokuje kanały jonowe gruczołów i powstrzymuje produkcję potu. Seria zabiegów jest konieczna w celu osiągnięcia skutecznych wyników w leczeniu nadpotliwości stóp. Długotrwały efekt terapeutyczny utrzymuje się nawet do 2 lat.
Jak poradzić sobie z nadmierną potliwością stóp?
Leczenie nadmiernej potliwości stóp przez podologa opiera się nie tylko na specjalistycznych zabiegach, ale również na naukach związanych z odpowiednią pielęgnacją, która pozwala rozwiązać problem samodzielnie. Konieczne jest codzienne mycie stóp specjalistycznymi produktami z właściwościami antybakteryjnymi oraz zmniejszającymi aktywność gruczołów potowych. Nie należy zapominać o noszeniu skarpet wykonanych z naturalnych i oddychających włókien, które należy codziennie zmieniać. Warto unikać długotrwałego noszenia butów oraz zrezygnować z ich używania w momencie, gdy będą wilgotne. W niektórych przypadkach konieczne jest stosowanie wkładek korygujących.