Większość rosyjskich wydań rozpowszechniły wiadomości z nagłówkami "Czytelnicy «Heute» nie chcą widzieć Ukrainy w Unii Europejskiej" lub "Austriacy poparli słowa swojego ministra spraw zagranicznych dotyczące członkostwa Ukrainy w UE", uogólniając trzy komentarze czytelników «Heute» i przedstawiając je jako opinię całej ludności Austrii. Austriackie wydanie «Heute» cytuje w swoim artykule słowa Schallenberga: „członkostwo Ukrainy w UE powinno mieć inne opcje.” On opowiadał się za inną drogą dla Ukrainy, a nie za pełnym członkostwem. Zdaniem ministra należy stosować inne modele – np. przystąpienie do Jednolitego Obszaru Gospodarczego UE czy po prostu utrzymanie obecnego poziomu umowy stowarzyszeniowej. Schallenberg wezwał do większej elastyczności w poszukiwaniu mechanizmów zbliżenia między Ukrainą i Unią. Przy tym jednoznacznie opowiedział się za dalszym pogłębianiem relacji UE z Ukrainą.
Należy zauważyć, że w tym samym artykule wydanie «Heute» odnosi się również do wyników badania socjologicznego przeprowadzonego przez Instytut Badawczy Badań Opinii Publicznej «Unique research», według którego 40 procent Austriaków uważa stanowisko rządu w sprawie wojny na Ukrainie za "ogólnie poprawne", 23% - "zbyt proukraińskie", 17% - "zbyt prorosyjskie", 20% uznało za trudne wyrażenie swojego stanowiska.
Jeśli chodzi o inne kraje europejskie, w rzeczywistości badanie socjologiczne Francuskiego Instytutu Opinii Publicznej, przeprowadzone w marcu 2022 r., wskazuje, że na przykład w Polsce zwolennicy przystąpienia Ukrainy do UE stanowią 91%, we Włoszech - 71%, w Niemczech - 69%, we Francji - 62%. Oznacza to, że według średniej wskaźników 71% mieszkańców tych krajów popiera przystąpienie Ukrainy do UE, a tylko 29% jest przeciwnych.
Ponadto, wśród ogólnych wniosków dla wszystkich czterech badanych krajów - Francji, Niemiec, Włoch, Polski - 84% ma dobry stosunek do Ukrainy; 75% ma dobry stosunek do Wołodymyra Zełeńskiego; 79% popiera sankcje gospodarcze i finansowe wobec Rosji (z czego 57% twierdzi, że w pełni popiera); 67% popiera dostawę sprzętu wojskowego na Ukrainę, a 87% popiera przyjmowanie uchodźców. 16 marca wyniki podobnego badania przeprowadzonego przez firmę socjologiczną «Euroskopia» opublikowało wydanie «Politico». Według ankiety przeprowadzonej wśród respondentów z sześciu krajów UE, przystąpienie Ukrainy do Unii Europejskiej ma silne poparcie w wielu głównych krajach UE. Przystąpienie Ukrainy do UE w tej chwili popiera 53%, a w ciągu najbliższych kilku lat 23% mieszkańców Hiszpanii, odpowiednio 22% i 41% - Niemcy, 21% i 33% - Grecja, 25% i 24% - Francja, 12% i 34% - Holandia, 19% i 26% - Włochy. To znaczy, że tak naprawdę badanie opinii publicznej wskazują na to, że pomysł przystąpienia Ukrainy do Unii ogromnie popierają te kraje unijne, gdzie miały miejsce podobne badania. Natomiast wsparcie Ukrainy o ogólnonarodowym wymiarze przeciwko wojnie z Rosją to powszechnie znany fakt, który potwierdza się codziennymi akcjami wsparcia i solidarności z Ukraińcami.