- Otwarcie podmiotów prawnych w państwach trzecich, m.in.: Armenii, Gruzji, Estonii, Iranie, Kirgistanie, Chinach, Turcji, Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jednocześnie, zgodnie z umowami, oficjalnym nabywcą jest pewna osoba prawna w tych krajach. Po dostarczeniu towaru jest on opcjonalnie wystawiany, jako tranzyt i wysyłany do Federacji Rosyjskiej.
Jako przykład takiego schematu możemy rozważyć propozycję firmy «Rosyjsko-Turecka Rada Biznesu» (RTDS, 109012, Moskwa, ul. Ilyinka, 6/1, dom.1, www: rtbc.ru, e-mail: rtbc@rtbc.ru, rtbctpp@yandex.ru, dios@tpprf.ru, tel:+84955029289, +84956200429).
Zawieranie umów transakcyjnych |
Wybór firmy odbiorcy w Turcji |
Umowa o kosztach usług |
Przyjęcie wniosku |
Przeładunek do transportu w Rosji |
Przyjmowanie zapłaty za usługi |
Dostawa ładunku do portu w Turcji |
Wysyłka towaru |
Rejestracja na zgłoszenie celne transportu |
Odbiór zgłoszenia celnego towaru |
Wysyłka do magazynu odbiorcy |
Dostawa ładunku do Rosji |
Jednocześnie, biorąc pod uwagę unijny zakaz dla przewoźników rosyjskich i białoruskich, najczęstsze trasy drogowe lub kolejowe przez Gruzję.
W celu realizacji powyższego schematu zawierane są następujące umowy:
- «Umowa nr 1» sprzedaży i kupna między dostawcą towarów w Europie / USA a osobą prawną w Turcji. Waluta, koszt umowy, warunki płatności i zobowiązania są uzgadniane przez kupującego w Federacji Rosyjskiej z dostawcą produktu w Europie / USA i są odzwierciedlone w umowie;
- «Umowa kupna-sprzedaży nr 2» pomiędzy osobą prawną w Turcji a kupującym w Federacji Rosyjskiej. Waluta - lira turecka. Warunki płatności, zobowiązania znajdują odzwierciedlenie w «Umowie nr 1». Na cenę składa się cena «Umowy nr 1», wynagrodzenie dla osób prawnych w Turcji, prowizja bankowa za rozliczenia z «Umowy nr 1», koszty logistyki;
- «Umowa nr 3» o świadczenie usług między kupującym w Federacji Rosyjskiej a przedstawicielem RTDS. Waluta - rosyjska rubel. Warunki płatności - 50% przedpłata, 50% - przy odbiorze towaru. Na cenę składa się wynagrodzenie przedstawiciela RTDS.
- Sprzedaż towarów w imieniu firmy europejskiej firmie zarejestrowanej w państwie trzecim, które nie przystąpiło do sankcji (Turcja, ZEA, Azerbejdżan, Gruzja, Kirgistan itp.) w trybie umieszczenia w składzie celnym (bez fizyczna dostawa towaru do kraju – odbiorcy). Zgodnie z tym schematem, którykolwiek z powyższych krajów trzecich będzie działał jako dostawca z kompozycji, a towary są przetwarzane jak w trybie tranzytowym. Ponadto kupujący jest zwolniony z płacenia podatku VAT.
- DHL Express to międzynarodowa firma logistyczna. Dostarcza na całym świecie. Zgodnie z oświadczeniem firmy, od 02.03.2022 wstrzymuje dostawy towarów do Rosji. Jednocześnie nadal świadczy usługi w zakresie dostaw towarów na terenie Rosji oraz z Federacji Rosyjskiej za granicę.
Wśród schematów płatności, które pomagają ominąć sankcje, należy zwrócić uwagę na następujące:
- Korzystanie z systemów płatności «PayPal» i «Payoneer» to szybki sposób na obejście sankcji. W tym celu osoba prawna jest zarejestrowana w państwie trzecim (opcjonalnie jednym z wymienionych w ust. 1) i powiązane są z nią karty określonych systemów płatniczych. Jednocześnie «PayPal» jest najbardziej rozpowszechniony i przystosowany do rozliczeń z dostawcami z USA, Kanady i krajów UE.
Z kolei «Payoneer» umożliwia otwieranie rachunków przelewowych (w tym w celu wypłaty środków na inne rachunki).
- Wykorzystanie akredytywy w rozliczeniach. W takim przypadku akredytywa jest otwierana przez bank europejski firmie dostawcy w kraju trzecim. Rosja w tym przypadku występuje jedynie jako odbiorca gwarancji.
- Wykorzystanie kryptowalut do rozliczeń.
- Korzystanie z aplikacji «KoronaPay», która umożliwia przelewanie euro na ruble z zagranicznych kart bankowych na rosyjskie za pośrednictwem szwajcarskich banków, w których otwarte są rachunki dla obywateli rosyjskich.
- Wykorzystanie kirgiskiej karty płatniczej do rozliczeń. Jednocześnie środki są przekazywane na karty kirgiskie z rosyjskich banków («Tinkoff Bank», «Sbierbank of Russia»). Korzystając z tego schematu, można otrzymać gotówkę w Arabii Saudyjskiej.