Fotowoltaika jako krok w przyszłość
W przeciągu ostatnich lat fotowoltaika nabiera tępa w swoim rozwoju. Co chwile możemy słyszeć o jej pozytywnych skutkach i korzyściach z jej posiadania. Zanim jednak zdecydujemy się na montaż takiej instalacji, warto nieco jej się przyjrzeć.
Czym są baterie słoneczne? Znacznie częściej można się z nimi spotkać pod nazwą panele fotowoltaiczne. Są to urządzenia odpowiadające za produkcje energii, potocznie zwanej prądem, przy wykorzystaniu promieni słonecznych. W skład baterii słonecznych wchodzą fotoogniwa, zwane też ogniwami fotowoltaicznymi, które natomiast zbudowane jest z dwóch, cienkich krzemowych płytek. Podczas padania promieni, na powierzchni wytwarzają się ładunki elektryczne, które przechodzą przez metalową powłokę paneli.
Fotowoltaika wyróżnia trzy rodzaje ogniw, w których wkład wchodzą baterie amorficzne, monokrystaliczne oraz polikrystaliczne. Baterie monokrystaliczne są jednocześnie najbardziej wydajne, ale też najdroższe. Polikrystaliczne posiadają słabszą wydajność przez co ich cena jest mniejsza, a amorficzne mogą stanowić jedynie połowę sprawności baterii monokrystalicznych i stosuje się je w niewielkich urządzeniach.
Działanie baterii słonecznej
Podstawowymi elementami instalacji są ogniwa, które łączy się w moduły fotowoltaiczne. Zapewnia to wytwarzanie znacznie większej ilości energii, za sprawą efektu fotowoltaicznego. Powstaje on dzięki energii powstałej podczas zderzenia się promieni w powierzchnią krzemową. Samo przekształcanie się energii w prąd nie wystarczy. Jeżeli chcemy korzystać z niego, instalacja musi być wyposażona w falownik. Odpowiada on za przekształcenie prądu stałego w prąd zmienny, który za sprawą parametrów zdolny jest do użytku. Jego dużą zaletą jest fakt, że monitoruje wszelkie parametry, a w razie konieczności wyłącza cały proces.
Gdzie montuje się baterie słoneczne?
Panele fotowoltaiczne można zamontować na dachu bądź gruncie. Ważne jest, aby miejsce to miało pełny dostęp do światła i z biegiem lat go nie traciło. Pomimo iż, instalacja działa w pochmurne dni oraz wszystkie pory roku, nie warto pozbawiać jej światła. Niekorzystne warunki atmosferyczne nie szkodzą naszej instalacji, powodują jedynie zmniejszoną produkcje energii elektrycznej. Decydując się na montaż instalacji, warto rozejrzeć się za dostępnymi dofinansowaniami.