Skąd się bierze wilgoć w domu i jakie są skutki zawilgocenia?
Poziom wilgoci w domu i mieszkaniu możemy zmierzyć za pomocą prostego urządzenia zwanego higrometrem, jeżeli wilgotność powietrza waha się pomiędzy 30 - 50% znaczy się, że jest w normie, natomiast jeśli przekracza ten przedział znaczy to, że powinniśmy pomyśleć o zakupie osuszacza powietrza lub pochłaniacza wilgoci. Bez urządzenia pomiarowego najprostszą oznaką niewłaściwej wilgotności w naszym domostwie jest odklejająca się tapeta lub zaparowane okna albo lustra.
Jak powstaje wilgoć? Przyczyny wilgoci w domu są zróżnicowane często jest to przeciekający dach, nieszczelne rynny lub niewłaściwa wentylacja. Ważne jest także by utrzymywać w domu temperaturę powyżej 20 stopni i nie wyziębiać pomieszczeń. Wilgoć prowadzi do rozwoju grzybów i pleśni, która jest wyjątkowo szkodliwa dla naszego organizmu podrażniając drogi oddechowe, prowadząc do alergii, a nawet do rozwoju komórek rakowych. Ważne jest też wietrzenie kuchni i łazienki, czyli pomieszczeń, gdzie wilgotność jest najwyższa.
Czym się różni pochłaniacz wilgoci od osuszacza powietrza i jakie urządzenie wybrać?
W marketach budowlanych, drogeriach, a przede wszystkim w sklepach internetowych mam szeroki wybór pochłaniaczy wilgoci oraz osuszaczy powietrza, by przywrócić odpowiedni poziom wilgoci w naszym mieszkaniu. Klasyczny pochłaniacz wilgoci Meaco to plastikowy pojemnik z wkładem, tabletkami lub saszetkami. Jest to niewielkie urządzenie, dlatego jego działanie jest miejscowe, idealnie sprawdzi się w lodówce, szafie na buty lub odzież albo do małych pomieszczeń. Musimy pamiętać, że taki pochłaniacz nie usunie przykrego zapachu stęchlizny, nie poradzi sobie z pleśnią ani zaparowanymi szybami co jest częstym rozczarowaniem wśród klientów. Wadą jest także stosunkowa częsta wymiana substancji pochłaniającej wilgoć. Jeżeli chcemy zlikwidować przykre zapachy oraz pozbyć się na dobre wilgoci w mieszkaniu powinniśmy zakupić elektryczny osuszacz powietrza. W przeciwieństwie do małych pochłaniaczy wilgoci jest to urządzenie skutecznie działające w większych pomieszczeniach nawet do 80m2. Osuszacz ma możliwość zaprogramowania odpowiadającego nam poziomu wilgotności, potrafi go utrzymać oraz samoistnie wyłączy się, gdy go osiągnie, nie wymaga konserwacji ani wymiany wkładów jak pochłaniacze wilgoci. Musimy pamiętać, że w przeciwieństwie do mniejszych urządzeń osuszacz pobiera energie elektryczną. Jedną z największych zalet jest skuteczna walka z grzybami i pleśnią.
Przy wyborze pochłaniacza wilgoci powinniśmy kierować się jego przeznaczeniem, każde urządzenie ma swoje możliwości i ograniczenia, wady i zalety. Warto skorzystać z fachowego doradztwa w sklepie stacjonarnym lub internetowym.