Badania kliniczne wspólnie z USA
Ministerstwo Zdrowia poinformowało o podpisaniu przez ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego umowy z amerykańskim ośrodkiem onkologicznym MD Anderson.
Umowa dotyczy współpracy w zakresie badań klinicznych, które będą prowadzone przez nowopowstałą Agencję Badań Medycznych. List intencyjny zakłada tworzenie programów badawczych i naukowych oraz prowadzenie wspólnych badań klinicznych, ze szczególnym uwzględnieniem badań niekomercyjnych.
Minister Szumowski, który doprowadził do powstania Agencji Badań Medycznych, jako najważniejszy cel jej istnienia podaje zwiększenie liczby badań klinicznych przeprowadzanych w Polsce. Współpraca z MD Anderson ma być ważnym krokiem w tym kierunku. „Wierzę, że Agencja Badań Medycznych będzie aktywnym partnerem dla międzynarodowych instytucji prowadzących badania kliniczne” – mówi prof. Szumowski.
Wiceprezes MD Anderson George Wilding zapowiada, że dzięki umowie powstaną wspólne programy naukowe. Stworzy ona również "wszystkim polskim szpitalom akademickim możliwość uczestnictwa w kluczowych badaniach onkologicznych, które są prowadzone w naszych ośrodkach”.
Jak mówi dr Radosław Sierpiński, pełniący obowiązki prezesa Agencji Badań Medycznych, podpisanie listu intencyjnego z MD Anderson to ogromna szansa, dzięki której będziemy mogli rozwijać w Polsce badania kliniczne w zakresie onkologii, co z kolei przełoży się na poprawę jakości opieki onkologicznej.
The Uniwersity of Texas MD Anderson Center - to największy w USA i jeden z najważniejszych na świecie ośrodków leczenia i badań nad nowotworami. Zatrudnia 21 tys. osób, ma roczny budżet ponad 5 miliardów dolarów i rocznie przyjmuje około 120 tys. chorych na nowotwory.
Ośrodek prowadzi rocznie ok. 1000 badań klinicznych z udziałem ok. 10 tys. pacjentów. Jego naukowcy opracowują nowe rozwiązania w dziedzinie technologii medycznych, wprowadzają na rynek nowe lekki i metody diagnostyczne, projektują urządzenia medyczne i rozwiązania informacyjne, które mogą pomóc w opiece nad pacjentami onkologicznymi.