Zostało udowodnione naukowo, że jedzenie ostrych papryczek może pomóc zniwelować ból, a także wzmocnić odporność organizmu. Pozytywne skutki dla zdrowia może mieć też kurkuma, której związkiem aktywnym jest kurkumina, odpowiedzialna między innymi za obniżenie ryzyka nowotworów i łagodzenie stanów zapalnych w organizmie.
Pozytywne skutki dla zdrowia
- Utrata wagi. Nic oczywiście nie zastąpi ćwiczeń i odpowiedniej diety, ale dodatek ostrych przypraw może przyspieszyć spalanie kalorii. Ostre papryczki podnoszą temperaturę ciała, co może przyspieszyć metabolizm nawet o 5%, a spalanie tłuszczu o 16%. Ponadto ostre jedzenie zmniejsza apetyt, a więc pomaga ograniczać spożywane kalorie.
- Ochrona przed nowotworami. Badania dowodzą, że kurkumina może spowalniać raka szyjki macicy, raka piersi i żołądka.
- Ochrona serca. Zarówno kurkuma, jak i ostre papryczki, mają pozytywny wpływ na serce i krążenie krwi. Kapsaicyna może powodować rozszerzanie naczyń krwionośnych, co w pewnym stopniu wpływa na obniżanie ciśnienia, a także może przeciwdziałać tworzeniu się zakrzepów. Kurkumina natomiast posiada silne właściwości przeciwzapalne i może odwrócić uszkodzenia naczyń krwionośnych. Badania wskazują także na zdolność obniżania cholesterolu .
Jak dużo trzeba zjeść?
Pozytywnych efektów można się spodziewać włączając do diety kurkumę i ostre papryczki 2-3 razy w tygodniu. Zachowają swoje efekty zdrowotne nawet po obróbce termicznej, a więc można je spokojnie dodawać do dań gotowanych lub pieczonych.
źródło: www.aktywniepozdrowie.pl