Morskie Centrum Nauki pnie się w górę
Można dostrzec już pierwsze elementy budynku. Prace na placu budowy Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie idą pełną parą.
Budynek przypominający kształtem wielki kadłub statku powstaje na Łasztowni. W obiekcie o powierzchni 8 tys. m2 znajdą się przestrzenie wystawiennicze, laboratoria oraz ogólnoużytkowa przestrzeń socjalna. Prace prowadzi firma ERBUD.
Na budowie Morskiego Centrum Nauki wykonywane są już słupy parteru. Widać zbrojenie zakotwione w płycie fundamentowej i szalunki. Rozpoczęto również deskowanie klatki schodowej. Przeprowadzono prace przy betonowaniu tzw. korka pod fundamenty.
- Na przełomie maja i czerwca będziemy mieli do czynienia z budynkiem w stanie surowym otwartym. Cała konstrukcja będzie już widoczna. W październiku będzie to stan surowy zamknięty i zaczniemy uruchamiać ogrzewanie. Powstają już szalunki pod planetarium. Jesteśmy też w procedurze przetargowej producenta wystawy stałej. Wierzę, że na początku marca poznamy ofertę na wykonanie 212 eksponatów – zapowiada dyrektor Morskiego Centrum Nauki Witold Jabłoński.
Do końca maja wewnątrz budynku powstanie kula planetarium o średnicy 13 metrów, powierzchni
531 m2 i ścianach o grubości 30 cm. Do jej wykonania zużytych zostanie 160 m3 betonu. By wykonać kulę o idealnej geometrii wykonawca zastosuje indywidualne szalunki. Kula będzie zawieszona na szkieletowej konstrukcji budynku w taki sposób, by sprawiać wrażenie unoszącej się w powietrzu. Wewnątrz powstanie planetarium z ekranem. Pomieści ono 90 osób. Oprócz projekcji astronomicznych wyświetlane tu będą filmy popularnonaukowe. W planach są też koncerty.
Inwestycja ma potrwać do połowy 2021 roku.
źródło/wzp.pl