Dom dla wytchnienia
Szczecin ma pierwsze tzw. mieszkanie wytchnieniowe. To wsparcie dla rodzin oraz najbliższych sprawujących opiekę nad dzieckiem z niepełnosprawnością lub dorosłą osobą niesamodzielną.
Przygotowane w ramach projektu mieszkanie liczy cztery pokoje. Prowadzić je będzie Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Organizacja zapewni całodobową opiekę niepełnosprawnemu dziecku lub osobie dorosłej na czas, gdy nie może jej sprawować opiekun, np. z uwagi na zdarzenie losowe czy potrzebę odpoczynku – zapowiadają urzędnicy. W ramach wsparcia zaplanowano także zajęcia rehabilitacyjne oraz różne programy aktywizacyjne. W jednym terminie pomoc może otrzymać pięć osób.
– Miarą naszego człowieczeństwa jest to, jak pomagamy najsłabszym. Na Pomorzu Zachodnim chcemy stanowić spójną społeczność, która daje szansę każdemu. Skala wyzwań jest ogromna, dlatego jako Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej przecieramy pewne drogi, tworzymy pilotażowe programy i systemowe rozwiązania. W ramach projektu powstaje wypożyczalnia sprzętu medycznego, podobne mieszkanie działa w Kołobrzegu, umożliwiamy dostosowanie mieszkań osób niepełnosprawnych do ich potrzeb. To konkretne działania – mówił marszałek Olgierd Geblewicz podczas otwarcia mieszkania na szczecińskim Niebuszewie. – Ten projekt skazany jest na sukces, bo mamy sprawdzonych partnerów – dziękował marszałek.
O potrzebie utworzenia takiego miejsca mówili opiekunowie i sami mieszkańcy. – Można odpocząć i porozmawiać z ludźmi – mówił pan Zbyszek. – Pierwszy raz wyjechałem z domu – dodał pan Marian. – Zawsze marzyłam o takim ośrodku, w którym mogłabym zostawić pod opieką dziecko. Jako mama dziecka niepełnosprawnego nie doczekałam się, bo syn zmarł w ubiegłym roku, ale wiem, że to ogromna pomoc dla rodzin i osób niepełnosprawnych – opowiadała pani Gabriela, która dziś opiekuje się mieszkańcami i dzieli się z nimi dobrą energią.
Mieszkanie funkcjonujące na tych samych zasadach działa od 13 listopada 2018 r. w Kołobrzegu. Z pomocy wytchnieniowej oferowanej przez Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej skorzystało do tej pory pięć osób.
Projekt jest częścią współpracy w ramach programu „Dobre wsparcie – system lokalnych usług społecznych” realizowanego przez Fundację Nauka dla Środowiska, Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego, Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej oraz Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.
źródło: wzp.pl