Gorzki ogórek? Dlaczego? I jak sobie z tym radzić!
Sezon w pełni, a problem gorzkich ogórków czasami bywa irytujący. Szczególnie jak skroicie już całą salaterkę i na sam koniec nie zauważycie, że taki się przytrafi. Piszemy skąd się to bierze, jakie ogórki ten przypadek dotyka i co zrobić, żeby nie popsuć pracy, którą wykonaliście.
Ogórki mają w sobie naturalną gorycz. Oczywiście mówimy o tych tzw. gruntowych hodowanych w naszych ogrodkach. To czy ta gorycz będzie przez nas odczuwana, a co za tym idzie nie będzie się nadawał do jedzenia... zależy najczęściej od nas.
Ogórki to ta sama rodzina roślinna co melony i dynie. I te rośliny mają w sobie produkowaną przez siebie substancję cucurbitcins, która jest nieprawdopodobnie gorzka i w spożyta w większej ilości powoduje nudności i bóle brzucha. Substancja ta gromadzi się w liściach i końcówkach roślin z tej rodziny. Nieumiejętne posługiwanie się tymi roślinami może powodować rozprowadzenie tej substancji na cały owoc. Co ważne, przypadłość ta dotyczy ogórków chodowanych w naszych ogródkach w środowisku naturalnym. Te specjalne odmiany hodowane w szklarniach są wolne od tej przypadłości. Co powoduje, że ogórki są gorzkie:
Pierwszą grupą czynników są warunki atmosferyczne w jakich dojrzewają:
Temperatura. W sytuacji gdy jest zbyt gorąco dla tego warzywa, roślina produkuje większą ilość tych substancji chroniąc się przed wysoką temperaturą. Podobny efekt przynoszą gwałtowne zmiany temperatury. Drastyczny spadek, a następnie wzrost temperatury jest również jedną z przyczyn tego zjawiska.
Niedobory lub nadmiar wody. Przesuszenie, a następnie przelanie tych roślin powoduje gorzknienie ogórków.
Wadliwy materiał genetyczny. Niestety czasami nic nie jest w stanie ustrzec nas przed taką sytuacją. I nie jest to wina ogrodnika, po prostu mamy taki egzemplarz.
Jak sobie z taką sytuacją radzić?
Są w gruncie rzeczy trzy sposoby:
- Zawsze obieraj w kierunku od jasnej do ciemnej strony ogórka. Gorycz jest skupiona w ciemniejszym końcu ogórka. Obierając w złą stronę rozprowadzasz tę gorycz po całym.
- Obcinaj końcówki ogórka. Wystarczy, że obetniesz końcówki ogórka do gniazd nasieniowych i możesz być spokojny, że gorycz się nie pojawi.
- Można obciąć ciemniejszą końcówkę ogórka i pocierać te kawałki o siebie, aż do wytworzenia białej pianki to jest ta substancja powodująca gorycz. W ten sposób zostaje ona wydalona z ogórka i można go obrać bez ryzyka ... ale kto ma na to czas.