Na jednym z amerykańskich uniwersytetów przeprowadzono badania, z których wynika, że dzieci czytające książki dla nich przeznaczone mają styczność z o połowę większą ilością słów niż w przypadku oglądania telewizji, a nawet rozmów z rówieśnikami. Taka styczność ze słownictwem przekłada się nie tylko na lepsze wyniki w testach związanych z czytaniem, ale także w tych sprawdzających ogólną inteligencję. Regularne czytanie książek jest też „treningiem” dla mózgu. Może poprawić pamięć, a także spowolnić osłabienie procesów poznawczych spowodowane wiekiem.
Ciekawe jest, że książki mogą zwiększyć naszą empatię. Czytanie o cudzych przeżyciach i emocjach pomaga wczuć się w jego położenie i lepiej rozumieć inne punkty widzenia. Kolejną zaletą zatopienia się w książce jest działanie relaksacyjne- według badań przeprowadzonych w 2009 roku czytanie może obniżyć poziom stresu o ponad 60%.
Regularne czytanie przed snem może poprawić jakość snu. Wyrobienie nawyku daje sygnał organizmowi, że pora iść spać. Nie mówiąc już o tym, że jest to dużo bardziej relaksujące niż odpływanie przed ekranem komputera, telefonu, czy telewizora. Patrzenie się w ekran może w rzeczywistości opóźnić zaśnięcie.
Tradycyjne książki mają kilka zalet w porównaniu do e-booków. Badania dowiodły, że przewracanie stron może pomóc w zapamiętywaniu i rozumieniu tekstu. Ekran e-booka lub tabletu może też spowolnić czytanie o 20-30% w porównaniu do książek tradycyjnych.
źródło: www.aktywniepozdrowie.pl