Ostatnio przeprowadzone badania przez Centra Kontroli i Prewencji Chorób, dostępne w raporcie MMWR wykazały, że całkowita liczba scen palenia w filmach o najwyższych dochodach wzrosła o 72% w okresie od 2010 do 2016 roku. Jednocześnie spadła liczba filmów, które pokazują tytoń, co oznacza, że mniej filmów zawiera większą liczbę scen z wykorzystaniem tytoniu.
Podobnie jak przemoc na ekranie, tytoń przedstawiony w filmach, szczególnie o tematyce młodzieżowej, może mieć głęboki wpływ na dzieci i nastolatków. Według raportu National Cancer Institute młodzież, która częściej ogląda sceny palenia papierosów na ekranie, jest 2-3 bardziej narażona na rozpoczęcie palenia niż młodzież, która oglądała zdecydowanie mniej scen palenia papierosów. Wzrost poziomu narażenia oznacza, że więcej dzieci rozpocznie palenie i umrze z powodu chorób, które wywołane zostaną przez palenie tytoniu. W raporcie NCI wymieniono również badania które pokazują, ze palenie papierosów w filmach może wpłynąć zarówno na przekonania dorosłych oraz nastolatków dotyczących palenia.
Co powoduje wzrost?
Wzrost liczby scen palenia papierosów w filmach od 2010 roku jest sprzeczny z ogólnymi trendami palenia w Stanach Zjednoczonych. Według CDC od końca lat dziewięćdziesiątych wskaźniki palenia papierosów wśród dorosłych i uczniów szkół wyższych spadają. Naukowcy wskazują, że począwszy od 2001 roku urzędnicy ds. zdrowia publicznego zwracali większą uwagę na używanie tytoniu w filmach. Może to oznaczać spadek scen palenia w filmach z udziałem młodzieży w latach 2005-2010.
W takim przypadku co się zmieniło w ostatnich latach? Niektórzy eksperci z dziedziny zdrowia publicznego uważają, że może być to wina firm zajmujących się produkcją filmów, które nadal produkują filmy z młodzieżą przedstawiające palenie. Główne studia mają taką politykę firmy, która pomaga ograniczyć palenie w filmach które wydają, jednak zawsze istnieje luka, dzięki której takie sceny mogą pojawić się w filmie.
Rozwiązaniem może być modernizacja systemu klasyfikacji filmów, która ocenia filmy w Stanach Zjednoczonych. Oznaczenie filmów, które zawierają sceny palenia, szczególnie w filmach dla młodzieży, powinny być zmodyfikowane i ujednolicone. Uwzględnienie w tym systemie wpływu palenia papierosów na zdrowie może wpłynąć na zmniejszenie liczby palącej młodzieży o 18%, co pokazuje badanie z 2012 roku opublikowane w czasopiśmie Pediatrics. Do tej pory największe studia filmowe niechętnie aktualizowały system oceny, który bierze pod uwagę możliwość wykorzystania scen palenia. Zaktualizowanie i wdrożenie tego systemu oceny jest jednym z najtańszych i skuteczniejszych działań, dlatego oczekuje się, że wszystkie studia filmowe zaktualizują powyższy system.
źródło: www.aktywniepozdrowie.pl