TBHQ (tert-butylohydrochinon) jest antyoksydantem. Wydłuża trwałość dań błyskawicznych o kilka miesięcy poprzez hamowanie oksydacji tłuszczów. Tekstura makaronu jest natomiast utrzymywana najczęściej przez glikol propylenowy, który chroni makaron przed wysuszeniem i pomaga mu odzyskać wilgoć podczas przygotowywania.
Popularnym związkiem, stosowanym w tego typu produktach, jest glutaminian sodu (MSG). Jest on odpowiedzialny za nadawanie daniom smaku umami- piątego smaku po słodkim, gorzkim, kwaśnym i słonym. Jest to tak zwany „smak przyjemności”, sklasyfikowany w 2000 roku po odkryciu na języku receptorów wykrywających kwas glutaminowy.
Dania błyskawiczne są szybkie i tanie, jednak nie zawierają wystarczających ilości składników odżywczych, potrzebnych na zaspokojenie codziennych potrzeb organizmu. Zawierają bardzo dużo soli, węglowodanów i tłuszczu, natomiast niewiele białka, błonnika, witamin i minerałów. Regularne jedzenie tego typu produktów może skutkować konsekwencjami zdrowotnymi związanymi z niedoborem przyjmowania składników odżywczych lub z nadmiarem przyjmowania tłuszczu lub soli.
źródło: www.aktywniepozdrowie.pl