1. Aby pozostać w formie wystarczy ćwiczyć raz lub dwa razy w tygodniu
Ćwiczenie tylko raz lub dwa razy w tygodniu nie przynosi długotrwałych korzyści. Warto zaznaczyć, że Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej IŻŻ zaleca, aby aktywność fizyczna została wprowadzana do naszego codziennego planu dnia. Profesor Shawn Arent, naukowiec z Uniwersytetu w Rutgers, powiedział niedawno, że należy ćwiczyć minimum 3 razy w tygodniu – zarówno wpłynie to pozytywnie na nasze samopoczucie i organizm, ale również pomoże utrzymać ciało w dobrej kondycji.
2. Trening powinien zostać wykonany rano, zaraz po przebudzeniu
Tak naprawdę to od Ciebie zależy, kiedy wykonasz trening. Ważne, aby było to robione systematycznie i w takich godzinach, w których masz czas i chęci na jego wykonanie. Aktywność fizyczna ma być przyjemnością, która naturalnie towarzyszy nam w codziennym życiu.
3. Trening siłowy zmienia tkankę tłuszczową w mięśnie
Nie ma możliwości zamienienia tkanki tłuszczowej w mięśnie, ponieważ są to dwie różne tkanki. Tkanka tłuszczowa znajduje się pod skórą oraz pomiędzy narządami wewnętrznymi, natomiast tkanka mięśniowa istnieje niezależnie od niej i razem z tkanką kostną jest podstawą naszego organizmu. Faktem jest, że trening siłowy pomaga budować tkankę mięśniową, jednak nie zamienia tkanki tłuszczowej w mięśnie. Jedynie prawidłowo zbilansowana dieta o odpowiedniej zawartości kalorii oraz włączenie wysiłku fizycznego, pomogą nam zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej w ciele.
4. Puzzle i gry są najlepszym treningiem dla naszego mózgu
Ostatnio opublikowane badania dowodzą, że ćwiczenia aerobowe, które zwiększają tętno oraz pobudzają cały organizm do pracy, wpływają korzystnie zarówno na pracę mózgu i jak i pracę serca.
5. Ćwiczenia są najlepszą drogą do zrzucenia wagi
Tak naprawdę największą rolę odgrywa odpowiednio zbilansowana dieta, która przy prawidłowym ułożeniu dostarcza mniej kalorii niż wydatkujemy. Dlatego nasz organizm w takiej sytuacji pobiera energię z tkanki tłuszczowej, która w ten sposób ulega „spalaniu”. Owszem, ćwiczenia fizyczne pomagają przy zrzucaniu zbędnych kilogramów, jednak podstawą jest odpowiednia dieta.
6. Brzuszki są najlepszym sposobem na wyrobienie sobie tzw. sześciopaka
Najlepszymi ćwiczeniami, które pomogą nam w uzyskaniu takiego efektu są ćwiczenia, które angażują jak największą ilość mięśni brzucha – przykładem może być deska (plank). Uruchamia nie tylko mięśnie proste brzucha, ale również mięśnie skośne, głębokie i tułowia. Brzuszki mogą być dobrym uzupełnieniem treningu, jednak nie powinny być tylko jedynymi ćwiczeniami, które wykonujemy na tę partię mięśni.
7. Trening siłowy jest tylko dla mężczyzn
Trening siłowy jest świetnym sposobem na wzmocnienie i wyrzeźbienie mięśni, jednak nie jest przeznaczony tylko dla konkretnej płci. Faktem jest, że ze względu na układ hormonalny mężczyznom łatwiej jest budować tkankę mięśniową, jednak dla kobiet może być świetnym uzupełnieniem codziennej aktywności fizycznej i sposobem na wzmocnienie mięśni.
8. Dopiero przebiegnięcie maratonu oznacza, że jesteś „fit”
Tak naprawdę przebiegnięcie maratonu jest niesamowitym wysiłkiem dla organizmu i wcale nie oznacza, że jeśli nie przebiegniesz go to znaczy, że nie jesteś w formie. Wiele badań wskazuje na to, że krótszy, ale intensywniejszy trening, może wpłynąć równie korzystnie na organizm co długotrwały trening. Dlatego jeśli nie jesteś gotowy aby przebiec maraton, albo nie jest to Twoim celem – nie martw się! Rób swoje, biegaj krótkie dystanse i wykonuj takie ćwiczenia, które sprawiają Tobie przyjemność. I pamiętaj – bycie w formie to radość i przyjemność z codziennych ćwiczeń, dzięki którym jesteś „fit”.
źródło: www.aktywniepozdrowie.pl