Przypomnijmy, że w związku z kolejnymi ogniskami choroby podjęto decyzję o likwidacji ok. 500 tys. sztuk ptactwa ze strefy zapowietrzenia. W akcję od kilku dni zaangażowane są Policja, Straż Pożarna, Inspekcja Transportu Drogowego, a także wojsko.
Włodzimierz Skorupski, Główny Lekarz Weterynarii podczas spotkania z dziennikarzami apelował do producentów i hodowców drobiu - żeby poważnie traktowali zasady bioochrony, bioasekuracji. Zwierzęta i w gospodarstwach drobnych, a w szczególności w kurnikach i fermach nie mogą mieć kontaktu ze zwierzętami dzikimi – mówił Włodzimierz Skorupski.
Wojewoda Lubuski wystąpił do Ministerstwa Finansów o kwotę 70 mln zł na pokrycie kosztów likwidacji i utylizacji drobiu ze strefy zapowietrzenia, a także na rekompensaty dla hodowców.
Ptasią grypę wykryto także w gospodarstwie agroturystycznym w woj. podkarpackim. Z kolei 20 grudnia 2016 r. potwierdzono, że ognisko wirusa H5N8 znajduje się także w województwie małopolskim. To ognisko zostało już zlikwidowane.