Siła w społecznikach
W stolicy Warmii i Mazur organizacje społeczne są coraz bardziej aktywne. Wartość zadań zleconych przez samorząd przekracza już 30 mln złotych rocznie.
W regionie zarejestrowanych jest tysiąc organizacji pożytku publicznego. Połowa z nich wykazuje faktyczną aktywność. Najwięcej zadań realizują w zakresie polityki społecznej, sportu i kultury. Coraz więcej mają też do powiedzenia w temacie rozwoju lokalnego.
Społecznicy, wolontariusze, działacze trzeciego sektora świetnie wspierają działania samorządu, nierzadko inicjują cenne działania. Tym bardziej mają powody do świętowania swoich sukcesów podczas Światowego Dnia Organizacji Pozarządowych.
- Wszędzie tam, gdzie pojawia się trzeci sektor, pojawia się szansa na rzetelny dialog ze społeczeństwem - mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. - Umiejętność prowadzenia dialogu jest niemierzalną, ale bardzo istotną wartością daną każdej władzy. Dlatego w Olsztynie rozmawiamy i będziemy rozmawiać, traktując organizacje pozarządowe, jako niezbędnego partnera w dalszym rozwoju miasta.
Jak informują urzędnicy - szczególne miejsce wśród NGO mają organizacje pożytku publicznego. Taki status mogą zyskać te, które przez co najmniej dwa lata prowadzą działalność określoną ustawą o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. To m.in. pomoc społeczna, wpieranie rodziny, działalności na rzecz integracji cudzoziemców czy wspomagającej rozwój przedsiębiorczości.
Organizacje pożytku publicznego mają więcej obowiązków, niż pozostałe organizacje społeczne. Mogą jednak korzystać z dodatkowego wsparcia - procenta podatku. Warto o tym pamiętać, decydując o złożeniu zeznania podatkowego. Dodatkowy zastrzyk gotówki pozwala na skuteczniejszą działalność na rzecz społeczeństwa.
źródło:olsztyn.eu