Mysłowice: Walczymy z nadwagą
Najbardziej niebezpieczna choroba współczesnego świata atakuje ludzi w każdym wieku. Jej konsekwencje dla zdrowia i życia są okrutne i często nieodwracalne – mowa o otyłości! Mysłowice chcą zadbać o osoby borykające się z tym problemem i dlatego uruchamiają specjalny program.
Konsultacje z dietetykiem, lekarzem, trenerem czy rehabilitantem, indywidualny plan treningowy czy bezpłatne karnety na basen czy fitness, to tylko niektóre z założeń inicjatywy podjętej przez urzędników z Mysłowic. Pomysł spodobał się na tyle, że do finansowania zadania dołoży się Ministerstwo Zdrowa.
Otyłość jest najczęściej występującą współczesną chorobą cywilizacyjną. Do głównych przyczyn otyłości należą: złe nawyki żywieniowe oraz niska aktywność fizyczna. Jest ona czynnikiem ryzyka w rozwoju wielu chorób przewlekłych, takich jak: choroby układu krążenia, zmiany zwyrodnieniowe układu kostno-stawowego, cukrzyca typu 2, nowotwory złośliwe, a w konsekwencji stanowi pośrednią przyczynę przedwczesnej niepełnosprawności oraz śmierci.
Program ma za zadanie zmianę nawyków żywieniowych wśród uczestników projektu, zwiększenie ich aktywności fizycznej oraz stworzenie warunków przepływu i wymiany informacji oraz doświadczeń związanych z problemami i trudnościami, z którymi na co dzień spotykają się ludzie otyli. W projekcie weźmie udział nie mniej niż 10, a nie więcej niż 20 osób i zakłada on stworzenie od jednej do dwóch grup wsparcia dla osób z potwierdzoną otyłością.
Całość rozpocznie się od indywidualnych konsultacji dietetycznych, z których każda obejmie przeprowadzenie wywiadu żywieniowego, ułożenie ogólnego indywidualnego planu żywieniowego, ułożenie diety na minimum 7 dni oraz wykonanie analizy składu ciała.
W ramach planowanych działań przewiduje się przeprowadzenie spotkań grup wsparcia, podczas których uczestnicy będą mogli podzielić się swoimi wątpliwościami, sukcesami i porażkami. Tematami spotkań będą między innymi: jak walczyć z otyłością, normy żywienia, zasady prawidłowego żywienia, substancje i środki dodawane do żywności, zasady czytania etykiet na produktach spożywczych oraz choroby żywieniowozależne.
Program przewiduje również grupowe spotkania z wykwalifikowanym trenerem, które będą miały charakter teoretyczno-praktyczny (jak dobierać ćwiczenia, jak ćwiczyć żeby schudnąć). Ponadto planuje się organizację warsztatów kulinarnych, podczas których uczestnicy będą mogli we własnym gronie omówić swoje kulinarne doświadczenia i problemy związane ze zdrowym gotowaniem.
Projekt „Tworzenie grup wsparcia dla osób z otyłością” skierowany jest do wszystkich mieszkańców Mysłowic w wieku od 35 do 60 lat, którzy mają potwierdzoną otyłość
źródło: UM Mysłowice