Człowiek na sprzedaż

Wolność w XXI wieku wydaje się być czymś oczywistym. Trudno uwierzyć, że współcześnie człowiek może dosłownie sprzedać człowieka… Handel ludźmi to pułapka, w którą wciąż wpada przede wszystkim wielu młodych.
To zbrodnia skierowana przeciw podstawowym prawom człowieka, zabierająca wolność i możliwość decydowania o sobie. To proceder niezwykle złożony i trudny do obnażenia. Dlatego tak istotne są działania profilaktyczne i uświadamiające, jak ustrzec się przed tym wciąż aktualnym przestępstwem.
W środę, 15 marca Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. zainicjował XII edycję projektu profilaktycznego „Zapobieganie handlowi ludźmi”. W ramach przedsięwzięcia młodzież z IV LO w Gorzowie Wlkp. mogła poznać najważniejsze zagadnienia dotyczące handlu ludźmi. Uczniowie mogli przede wszystkim poznać zagrożenia i pułapki, a także dowiedzieć się, jak nie stać się ofiarą tego procederu.
Przed budynkiem Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. otwarto także wystawę pt. „Oblicza handlu ludźmi” .
Z najnowszego raportu MSWiA wynika, że w 2015 r. status osoby pokrzywdzonej w wyniku handlu ludźmi otrzymało 115 osób, w tym 41 cudzoziemców i 10 dzieci. Ofiarami handlu ludźmi w Polsce są najczęściej osoby młode, niewykształcone i bezrobotne. Handel ludźmi odbywa się najczęściej w formie zmuszania do niewolniczej pracy, wykorzystywania seksualnego, zmuszania do popełniania przestępstw, czy do wyłudzania kredytów i świadczeń socjalnych. W Polsce najczęściej jest to zmuszanie do pracy.