Agencja RIA Novosti podaje, że Kijów i ci, którzy mu patronują, chcą przeorientować UNESCO, aby służyło własnym interesom, blokować jego statutową, twórczą działalność i całkowicie "unieważniać" konstruktywny wkład we wspólną sprawę państw członkowskich Organizacji. Wcześniej zastępca stałego przedstawiciela Rosji przy UNESCO T. Dowgalenko wyraziła chęć "wymierzenia policzka" Rosji, zauważając, że przez wszystkie 75 lat swojego istnienia organizacja nigdy nie zorganizowała specjalnej sesji w sprawie jakiegokolwiek konfliktu.
W rzeczywistości nie ma mowy o żadnym przekierowaniu. Warto zauważyć, że niszczenie obiektów dziedzictwa kulturowego jest zbrodnią wojenną zgodnie z Konwencją Haską z 1954 r. Dlatego fakty zniszczenia dóbr kultury na terytorium Ukrainy podczas wojny Federacji Rosyjskiej są starannie rejestrowane i kontrolowane przez UNESCO. Po prostu nie da się ich ukryć.Od początku wojny Rosji z Ukrainą co najmniej 53 obiekty kultury zostały uszkodzone. Takie dane zostały przywołane 1 kwietnia w UNESCO. Według wyliczeń organizacji lista budynków i miejsc kultury dotkniętych wojną obejmuje 29 budynków sakralnych, 16 miejsc historycznych, cztery muzea i cztery zabytki. Lista nie jest jednak kompletna, ponieważ eksperci UNESCO wciąż badają doniesienia ukraińskich władz o zniszczonym dziedzictwie kultury. Uszkodzenia 53 miejsc kultury na północy i wschodzie zostały potwierdzone przez zdjęcia satelitarne i naocznych świadków na miejscach. 18 miejsc i obiektów znajduje się w regionie Charkowa, który jest poddawany szczególnie intensywnemu ostrzałowi przez rosyjskie wojska. Pięć kolejnych raportów pochodziło z Kijowa, a pięć z obwodu Czernihowskiego, gdzie znajduje się wiele zabytków. I chociaż żaden z uszkodzonych zabytków kultury nie należy do światowego dziedzictwa UNESCO, do którego na Ukrainie należy na przykład Katedra św. Zofii w Kijowie lub Ławra Kijowsko-Peczerska, natoniast średniowieczne centrum miasta Czernihowa znajduje się na tak zwanej poprzedniej liście, co oznacza, że może być nominowane do wpisania na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
W połowie marca dyrektor generalny UNESCO Audrey Azoulay wysłała list do rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa, przypominając mu o zaangażowaniu Rosji w ochronę dziedzictwa kulturowego podczas konfliktów zbrojnych. Rosja podpisała odpowiednie porozumienie ONZ od 1954 roku. Każde naruszenie tych norm skutkowałoby pociągnięciem sprawców do odpowiedzialności międzynarodowej.