Efekt ten jest prawdziwy – przez lata naukowcy wykazali, że kontakt z naturą może zmniejszyć stres, zwiększyć interakcje społeczne, zachęcać do ćwiczeń fizycznych a nawet pomóc w zmniejszeniu objawów chorób psychicznych. Efekt ten nie ogranicza się tylko do lasów lub plaż – niedawne badania sugerują, że każda zielona przestrzeń, od szlaków turystycznych i linii brzegowych do boisk piłkarskich i parków może sprawić, że będziesz szczęśliwszy. Muszą mieć tylko odpowiednie cechy.
W przypadku poszukiwania lepszego samopoczucia, jakość zielonej przestrzeni ma znacznie większy wpływ niż jej ilość. W jednym z niedawno opublikowanych badań badacze nie znaleźli znaczącego związku między ilością zielonej przestrzeni w lokalnym regionie a zdrowym umysłem. W innym badaniu grupa badaczy z Holandii stwierdziła, że ludzie którzy myślą o swoich lokalnych, zielonych przestrzeniach jako bardziej przystępnych i użytecznych czuli się bardziej zadowoleni z sąsiedztwa, niezależnie od ilości tej przestrzeni, jaką mieli. Było to również powiązane z odczuwanym przez nich szczęściem, a poprzednie badania przeprowadzone na tej samej grupie mieszkańców wykazały, że mieszkańcy odznaczali się lepszym zdrowiem psychicznym i byli bardziej przywiązani emocjonalnie do lokalnej zieleni, kiedy była ona wyższej jakości.
Niektóre badania wykazują korzystny wpływ poszczególnych rodzajów przestrzeni: lasów liściastych, parków z wodą oraz obszarach o znacznej różnorodności na zdrowie. Parki, szczególnie te w mieście, odznaczają się również jedną kluczową cechą – są miejscem spotkań, rozmów, spędzania razem czasu, przez co wpływają na budowanie relacji społecznych. Muszą być jednak czyste, zadbane i zachęcające, ponieważ w przypadku gdy są zaniedbane lub źle oświetlone mogą być postrzegane jako niebezpieczne i raczej nie wpłyną na poprawę nastroju odwiedzających.
Wiele badań zakłada również, że ludzie czerpią pozytywne uczucia z kontaktu z naturą poprzez przywoływanie doświadczeń z dzieciństwa. Jednak jeśli nie masz wspomnień z dzieciństwa – nie martw się – nadal możesz korzystać z dobrodziejstw zieleni. Możemy znaleźć w niej ukojenie po ciężkim dniu w pracy lub po kłótni. Istotne jest aby znaleźć miejsce, które będzie odpowiadało naszym potrzebom. Może to być cichy park, gdzie możemy usiąść na ławce, wyciszyć się i uciec od codziennego zgiełku, albo spędzać w nim czas w sposób wyczerpujący, taki jak bieganie lub jazda na rowerze. Jeśli tylko wiemy, czego potrzebujemy, zielona przestrzeń może nam poprawić nastrój.
źródło: www.aktywniepozdrowie.pl