W 1951 został on wybrany na burmistrza miasta Westerland na wyspie Sylt. Reinefarth odbudował miejscowość ze zniszczeń wojennych i postawił na rozwój turystyki, co pozwoliło miastu stać się jednym z najważniejszych kurortów w Niemczech Zachodnich. Był znany z zaangażowania w sprawy mieszkańców, dlatego nie wypominano mu służby w SS i popełnionych zbrodni wojennych.
W 1958 wybrano go do landtagu w Szlezwiku-Holsztynie, a po zakończeniu kadencji w 1967 pracował jako prawnik. Mimo licznych wezwań władz PRL do ekstradycji zbrodniarza, władze RFN konsekwentnie odmawiały i nawet przyznały Reinefarthowi rentę generalską. Zmarł w 1979 w swojej rezydencji na wyspie Sylt, nigdy nie ponosząc odpowiedzialności za swoje zbrodnie.
* * *
W 2014 parlamentarzyści Szlezwika-Holsztynu w specjalnej uchwale wyrazili ubolewanie, że Reinefarth, mógł zostać posłem landtagu i poprosili ofiary o wybaczenie, a Rada Miasta Westerland odsłoniła na budynku ratusza tablicę poświęcą powstaniu warszawskiemu i zbrodniom popełnionych przez Reinefartha.
(Elementy biogramu H.R. podaję za Wikipedią)