Niestety nie zawsze odpowiedzialnie podchodzimy do swoich finansów i często zadłużamy się ponad miarę. Wydajemy więcej, niż zarabiamy, a na zachcianki zaciągamy pożyczki. Możemy przez to wpaść w poważne kłopoty takie jak choćby pętla zadłużenia. Sytuacja z reguły zaczyna wymykać się spod kontroli, gdy zaciągniemy kilka kredytów lub chwilówek i nie dajemy rady spłacać wszystkich rat. Sprawdź, co zrobić, by uniknąć problemów ze spłatą zadłużenia.
Na czym polega konsolidacja chwilówek?
Jeżeli zaciągnęliśmy kilka pożyczek w parabankach, a teraz zaczynamy mieć problemy z terminową spłatą zadłużenia, nie czekajmy, aż sytuacja całkiem wymknie się spod kontroli. Rozwiązaniem naszych problemów jest konsolidacja chwilówek.
Konsolidacja kredytów polega na zastąpieniu kilku różnych zobowiązań finansowych jednym. Bank lub firma pożyczkowa udzielająca kredytów konsolidacyjnych spłaca wszystkie nasze należności u innych kredytodawców, a my od tej chwili całą połączoną kwotę długu regulujemy u jednego pożyczkodawcy.
Oczywiście, jeśli zdecydujemy się na konsolidację zadłużenia, musimy się liczyć z tym, że okres spłaty ulegnie wydłużeniu, niekiedy również dojdą dodatkowe koszty związane z obsługą pożyczki. Jednak zdecydowanie zmaleją pojedyncze raty, które będzie trzeba spłacać. Będzie więc nam o wiele łatwiej na bieżąco regulować należności.
Konsolidacja chwilówek jest dostępna zarówno w tradycyjnym banku, jak i w parabankach udzielających pożyczek przez Internet. Najlepszą dla siebie ofertę tego typu znajdziemy korzystając z takich narzędzi jak dostępne za darmo w Internecie porównywarka kredytów konsolidacyjnych czy ranking kredytów konsolidacyjnych.
Przydatne porównanie kredytów konsolidacyjnych znajduje się na stronie https://serwisfinansowy.pl/kredyt-konsolidacyjny/ wyróżnia się tym, że kredyty są bardzo szczegółowo zestawione a całość można wydrukować i mieć pod ręką zestawienie podczas wizyty w banku.
Czy konsolidacja kredytów się opłaca?
W zdecydowanej większości przypadków jest to dobre rozwiązanie. Oczywiście najlepiej, jeśli jesteśmy w stanie w terminie spłacić wszystkie zaciągnięte pożyczki i nie musimy ich konsolidować, jednak jeśli mamy z tym problem, to konsolidacja chwilówek jest najlepszym rozwiązaniem.
Wiele osób mających kłopoty ze spłatą zaciągniętych zobowiązań finansowych, zamiast zacząć działać od razu, czeka dostatniej chwili, kiedy zadłużenie jest już przeterminowane, rozpoczął się proces windykacyjny, niewiele tak naprawdę można zrobić. Nie jest to zbyt rozsądne. Pamiętajmy też, że nic nie da również ukrywanie się przed wierzycielem i unikanie z nim kontaktu. W ten sposób pogorszymy tylko swoją sytuację, narazimy się na niepotrzebny stres i dodatkowe koszty.
Działajmy natychmiast, gdy nasza sytuacja finansowa się pogorszy. Nie czekajmy, aż nasze długi się przeterminują. To uniemożliwi nam skorzystanie z konsolidacji, ponieważ nie można skonsolidować długów, które już podlegają procesowi windykacji.
Konsolidacja chwilówek to dobre rozwiązanie. Dzięki niemu unikniemy pętli zadłużenia i uratujemy domowy budżet. Zyskamy niższą dostosowaną do naszych możliwości finansowych ratę kredytową oraz unikniemy stresu.
Co bardzo ważne konsolidując chwilówki, nie zniszczymy swojej historii kredytowej w BIK. Unikniemy bowiem wpisów o niedotrzymaniu terminów spłaty zadłużenia. Pamiętajmy, że negatywna historia kredytowa w BIK, może spowodować, że w przyszłości nie tylko będziemy mieć problemy z zaciągnięciem kredytu, czy zrobieniem zakupów na raty, ale również podpisaniem umowy z operatorem telefonii komórkowej, czy telewizji kablowej.
Nie bójmy się pożyczek konsolidacyjnych, bo choć wydłużą one okres spłaty zadłużenia, to mogą uratować nasze finanse przed katastrofą. Jeżeli już naleźliśmy się w sytuacji, która wymagała konsolidacji długów, pamiętajmy, by odtąd zachować ostrożność w podejmowaniu kolejnych decyzji kredytowych. Nie zaciągajmy kolejnych zobowiązań, dopóki nie spłacimy tych już istniejących.