Odzyskane prawa
Czerwińsk nad Wisłą po 151 latach odzyskał prawa miejskie. Od 1 stycznia 2020 r. do grona polskich miast dołączyły jeszcze trzy inne miejscowości.
Od nowego roku w Polsce mamy 944 miasta. Prawa miejskie zyskały Czerwińsk nad Wisłą (powiat płoński, woj. mazowieckie), Lututów i Piątek (woj. łódzkie) oraz Klimontów (woj. świętokrzyskie).
Wszystkie miejscowości, które od roku 2020 otrzymały status miasta, utraciły swoje prawa miejskie w wyniku represji carskich w 1869 r. po powstaniu styczniowym. Czerwińsk nad Wisłą cieszył się prawami miejskimi od roku 1373. Był miastem już 200 lat przed Warszawą.
Na kartach historii Czerwińsk zapisał się jeszcze wcześniej – wspomina o nim, a właściwie o istniejącym tu klasztorze kanoników regularnych, bulla papieża Hadriana IV z 1155 r. Dzięki nadaniom i darowiznom książąt mazowieckich zakon ten stał się jednym z większych właścicieli feudalnych na Mazowszu. Nie tylko jednak klasztor przyczynił się do rozkwitu Czerwińska. Niemałe zasługi miał też fakt położenia miejscowości nad Wisłą. Rzeka była ważnym punktem na szlaku handlowym łączącym Pomorze z Mazowszem.
Czerwińsk ponadto podczas najazdów pruskich, jaćwieskich, litewskich stał się istotną linią obrony. Prawa miejskie Czerwińsk uzyskał w dwóch etapach – stało się tak dlatego, że osada podzielona była na dwie części – biskupią (wschodnią, gdzie biskupi płoccy mieli dwór) i klasztorną (zachodnią). I to właśnie część Czerwińska należąca do biskupów płockich otrzymała prawa miejskie w 1373 r.
Od 1 stycznia 1973 r. istniała już gmina Czerwińsk nad Wisłą. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa płockiego.
źródło:mazovia.pl