Chcą leczyć chorobę naszych czasów
Tyjemy w oczach. Otyłość występuje już u 25,2 proc. Polaków, a według prognoz w 2025 r. otyłych będzie w naszym kraju 30 proc. mężczyzn i 26 proc. Kobiet. To dla nich w biurze rzecznika pacjentów powstał zespół ws. dyskryminacji osób otyłych.
Osoby zmagające się z nadwagą nie mają łatwo. Wygląd zewnętrzny często uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Problemy w pracy, szkole, rodzinie – to jedynie wierzchołek góry lodowej. Często jest tak, że osoby otyłe doświadczają przykrych wyzwisk, nawet od obcych ludzi. Za co? … a no za nic. Są inni, to wystarczy.
W Biurze Rzecznika Praw Pacjenta odbyło się już pierwsze posiedzenie zespołu ds. przeciwdziałania dyskryminacji osób chorych na otyłość. W jego skład wchodzą m.in. przedstawiciele organizacji pacjentów, pielęgniarek i fizjoterapeutów oraz lekarze. Jak przekazało biuro rzecznika – jego celem jest opracowanie dobrych praktyk postępowania dla personelu podmiotów wykonujących działalność leczniczą w zakresie promowania wiedzy o prawach pacjentów chorujących na otyłość, a w szczególności zapobiegania przejawom dyskryminacji ze względu na wygląd zewnętrzny, czy styl życia. |
Jest o co walczyć, bo według specjalistów otyłość i nadwaga powodują około 300 różnego rodzaju powikłań, które są zagrożeniem dla życia i zdrowia.
źródło/portalsamorzadowy.pl