Austria mniej dostępna dla uchodźców
Rząd Austrii przedstawił plany dotyczące obniżenia świadczeń dla imigrantów w celu powstrzymania napływu nowych przybyszów.
Wysokość podstawowego zostanie będzie ograniczona do 563 euro miesięcznie, ale będzie mogła wzrosnąć do poziomu 863 euro, jeśli imigrant przejdzie test języka niemieckiego. Imigranci będą też pozbawieni możliwości ubiegania się o takie świadczenia przez pięć lat.
Zmiany są efektem prac nowego rządu pod przewodnictwem Sebastiana Kurza, który w koalicji ze skrajną prawicą zapowiedział twardą politykę w stosunku do imigracji. W trakcie zeszłorocznej kampanii wyborczej Kurz zobowiązywał się do ograniczenia świadczeń dla uchodźców i starań na rzecz zamknięcia szlaków migracyjnych do Europy.
- Podstawową zasadą, jaką proponujemy, jest to, że kluczem do uzyskania pełnego minimalnego świadczenia będzie znajomość języka niemieckiego - zapowiedział austriacki premier w trakcie poniedziałkowej konferencji prasowej. - Oznacza to, że ktoś, kto ma niewystarczające umiejętności językowe, nie będzie mógł liczyć na pełne minimalne świadczenie - tłumaczył.
Zdaniem ekspertów, zapowiedź Kurza stawia Austrię na kursie kolizyjnym z Unią Europejską. Przepisy UE dotyczące swobodnego przepływu usług i swobody przedsiębiorczości wymagają bowiem, by obywatele wszystkich państw członkowskich byli traktowani jednakowo.
źródło: rp.pl