Dyplomatyczny taniec Watykanu z Chinami
Tajwański arcybiskup John Hung Shan-chuan chce zaprosić Franciszka do odwiedzenia Tajwanu w 2019 roku. Arcybiskup ma to uczynić podczas wizyty, jaką złoży w Watykanie.
Jak informują tajwańskie źródła kościelne, okazją do wizyty papieża na Tajwanie będzie Kongres Eucharystyczny, który odbędzie się na wyspie w marcu 2019. W przemówieniu wygłoszonym w ambasadzie Republiki Chińskiej przy Stolicy Apostolskiej abp John Hung Shan-chuan powiedział, że nadszedł czas, aby Watykan zaczął spoglądać na Kościół na Tajwanie jako "Kościół sam w sobie", nie zaś "w powiązaniu z Chinami". - Pierwszy motyw do zaproszenia to fakt, że nigdy żaden papież nie był na Tajwanie. Nigdy w ciągu 70 lat. Dzieje Tajwanu w ciągu ostatnich 70 lat są zarazem historią cierpienia - powiedział duchowny.
Kościół katolicki Tajwanu wystąpił z pomysłem zaproszenia papieża w momencie, gdy Chiny wzmogły swój nacisk dyplomatyczny na wyspę, a jednocześnie same próbują ponownie nawiązywać stosunki z Państwem Watykańskim. W trakcie niedawnej wizyty w Rzymie biskupów birmańskich, watykański sekretarz stanu Pietro Parolin powiedział że dialog między Chinami a Stolicą Apostolską niewiele posunął się naprzód. Kościół katolicki na Tajwanie pełni rolę pomostu między Watykanem a Kościołem katolickiem w Chinach. Przyjął ponad 300 duchownych i sióstr zakonnych z Chin, którzy studiują na Uniwersytecie Katolickim Fu-Jen w Nowym Tajpej. Najwyższe władze państwowe Tajwanu także wystosowały zaproszenie do papieża, aby odwiedził Tajwan, na którym mieszka ok. 300 000 katolików.
Stolica Apostolska utrzymuje nuncjaturę na Tajwanie, której łacińska nazwa to Nuntiatura Apostolica in Sinis (Nuncjatura Apostolska w Chinach). Odkąd Tajwan wystąpił w 1971 roku z ONZ, przedstawicielstwem nie kieruje nuncjusz, lecz duchowny dyplomata w randze charge d'affaires. W 1949 r., kiedy komuniście przejęli władzę w Chinach, przedstawicielstwo dyplomatyczne Watykanu pozostawało na terenie kontynentalnych Chin. Jednak w 1952 r., w rok po wydaleniu nuncjusza Antonio Riberiego z Chin, nuncjaturę przeniesiono na Tajwan.
źródło: tvn24.pl