Mały przy dużym może więcej
Gorzów i okoliczne gminy będą wspólnie promować swój potencjał gospodarczy. Chodzi o to, aby ściągnąć do regionu północnej części woj. lubuskiego jeszcze więcej inwestorów, stworzyć mechanizm wzajemnych relacji i wsparcia.
Każda z pięciu gmin ma coś do zaoferowania. - Zaplecze, energia to Wy! – mówił podczas inauguracji projektu prezydent Gorzowa, Jacek Wójcicki. - Gorzów ma swój potencjał, wiedzę i kontakty, którym podzieli się z gminami. Nasi partnerzy wzbogacą projekt swoim zaangażowaniem. Synergia, do której dążymy, jest największą wartością – przekonuje prezydent Wójcicki. Atrakcyjnym impulsem do rozwoju Gorzowa od zawsze było położenie przy głównych szlakach handlowych w bliskości granicy polsko-niemieckiej i co najważniejsze nad rzeką Wartą. Dziś inwestor może liczyć tu m.in. na uzyskanie nawet pięcioletnie, zwolnienia z podatku od nieruchomości lub zaoszczędzić na opłatach związanych z podatkiem od środków transportu w przypadku gdy przedsiębiorca realizuje inwestycję początkową w wyniku której utworzy nowe miejsca pracy.
Realizacja projektu ma spowodować, że Gorzów oraz gminy Bogdaniec, Deszczno, Kłodawa i Santok jeszcze bardziej zacieśnią współpracę biznesową i wymianę doświadczeń. Z jednej strony chodzi o motywację, zwiększenie szans na pozyskanie nowych inwestorów, ale co szczególnie ważne - da możliwość lepszej współpracy już teraz.
Każda z gmin ma się czym pochwalić. Oprócz malowniczych zielonych terenów do wypoczynku i rekreacji to również zaplecze dla rozwoju biznesu i nowych technologii. Bogdaniec ma np. Ośrodek Technologiczny – Park Naukowo-Przemysłowy, który specjalizuje się w badaniach i komercjalizacji innowacyjnych technologii. Deszczno - tutaj inwestorzy znajdą wykwalifikowanych pracowników, uzbrojone tereny inwestycyjne i mieszkaniowe oraz licznych kontrahentów. „Sypialnią Gorzowa” nazywana jest natomiast gmina Kłodawa. Przeznaczenie części terenów pod inwestycje, daje możliwość poprawy sytuacji na lokalnym rynku pracy. Walory przyrodnicze gminy sprzyjają rozwojowi budownictwa letniskowego. Status specjalnej strefy ekonomicznej objętej miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego mają tereny w gminie Santok. To dwa kompleksy w miejscowości Wawrów, w sąsiedztwie drogi krajowej nr 22.
Przesłanie projektu wieńczy logo w kształcie latawca. Jest odwzorowaniem mapy obszaru funkcjonalnego i granic gmin. W tym znaczeniu to symbol przyjaznej i nieprzytłaczającej ogromem integracji, która oferuje wiele możliwości, w tym realizację ambicji i planów rozwojowych. Jest to spójne z założeniami projektu, którego główną siłą są wspólne działania gmin na różnych płaszczyznach.
Projekt będzie realizowany do połowy 2019 roku.