Studenci gorzowskiej Akademii w kamaszach MON-u
Gorzowska Akademia im. Jakuba z Paradyża, jako jedyna uczelnia w Lubuskiem bierze udział w pilotażowym programie ochotniczego szkolenia wojskowego studentów „Legia Akademicka”. Nazwa programu jest nawiązaniem do ochotniczej formacji wojskowej utworzonej 11 listopada 1918 roku.
Silna armia zawodowa musi mieć odpowiednie wsparcie rezerwistów, dlatego program MON ma zadanie to wsparcie zapewnić. Od kiedy nie ma obowiązku służby wojskowej, w koszarach znacznie spadła liczba osób, które co roku przechodzą szkolenie, a potrzeby są znacznie większe. Projekt skierowany jest do studentów szkół wyższych.
W programie realizowanym przez Ministerstwo Obrony Narodowej przy współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego przewidziano 10 tysięcy miejsc na przeszkolenie szeregowych i podoficerów. Od listopada 2017 roku na uczelniach trwają zajęcia teoretyczne, w czasie wakacji studenci będą ćwiczyć na poligonach. Program szkolenia teoretycznego obejmuje 30 wykładów (60 godzin dla podoficerów) i 22 dni szkolenia poligonowego (44 dni w przypadku szkolenia podoficerów rezerw), które będzie się odbywało w trakcie przerwy wakacyjnej). Za każdy dzień poligonu student otrzyma 91,20 zł. Na zajęciach teoretycznych obejmujących zagadnienia dotyczące obronności oraz wiedzy wojskowej studenci poznają m.in. misję i zadania Sił Zbrojnych, militarne aspekty międzynarodowego otoczenia, elementy systemu obronnego, czy cywilny i demokratyczny nadzór nad wojskiem.
Do programu uczelnie przystępowały dobrowolnie. W województwie lubuskim na udział w projekcie MON zdecydowała się tylko gorzowska Akademia im. Jakuba z Paradyża.
Jak stać się uczestnikiem programu? Wystarczy, że student, bez względu na to, na jakiej uczelni studiuje, złoży wniosek na uczelni, która bierze udział w programie.