Kto się wprowadza, a kto wyprowadza z Warszawy.
Warszawa od lat ma dodatnie saldo migracyjne. Więcej osób się do niej wprowadza niż z niej wyprowadza, ale nawet Ci co się wyprowadzają przenoszą się głównie do podwarszawskich miejscowości. Kto się wprowadza, a kto wyprowadza, kogo kusi.
Urząd Statystyczny w Warszawie opracował „Portret migranta. Migracje w m.st. Warszawie w latach 2005-2016”.
W latach 2005-2016 w Warszawie na pobyt stały zameldowało się 243 tys. osób, zaś wymeldowało 165 tys. Wszystkie dzielnice Warszawy za wyjątkiem Pragi-Północ zanotowały dodatnie saldo migracji. Najwięcej nowych warszawiaków pozyskały dzielnice Wilanów i Białołęka. Ta druga głównie ze względu na atrakcyjne ceny mieszkań.
Najwięcej nowych mieszkańców Warszawy przybyło z gmin zlokalizowanych na terenie województwa mazowieckiego (40%). Drugim pod względem napływu było województwo lubelskie (12%). Kolejne miejsca zajęły sąsiadujące województwa: łódzkie, podlaskie, świętokrzyskie oraz warmińsko-mazurskie. Natomiast najmniej ludności przybyło do Warszawy z województw najbardziej oddalonych: opolskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego. Najwięcej świeżo upieczonych warszawian przeprowadziło się z Piaseczna (5,5 tys.), Lublina (5,4 tys.), Radomia (4,6 tys.), Łodzi (4,4 tys.) oraz Białegostoku (3,9 tys.).
Warszawiacy, opuszczający ją i tak gównie przenosi się do miejscowości podwarszawskich. Piaseczno (12,3 tys. osób), Marki (5,7 tys.), Ząbki (5,3 tys.), Łomianki (5,2 tys. osób) oraz Pruszków (4,1 tys.).
Decyzję o zmianie miejsca zamieszkania częściej podejmowały kobiety niż mężczyźni oraz osoby pozostające w związku małżeńskim. Najliczniejszą grupą wśród przyjeżdżających do stolicy na stałe były osoby młode w wieku 25–29 lat, a więc wchodzące na rynek pracy po skończeniu studiów. Natomiast Warszawę najczęściej opuszczały osoby nieco starsze – w wieku 30–34 lata – często w ramach rodzinnej przeprowadzki z dziećmi, do większego lokum pod Warszawą.