Przyszłość europejskiej integracji
W Szczecinie w dniach 26-28 września odbędzie się II Kongres Europeistyki. Naukowcy, samorządowcy i studenci spotkają się, aby debatować o przyszłości Unii Europejskiej.
Brexit pokazał, że europejska integracja przestała być nieodwracalna. Europa targana kryzysem migracyjnym przeżywa coraz większe zderzenie z narastającym eurosceptyzmem. W wielu krajach rosnący populizm i strach wywołany zamachami terrorystycznymi, które dotknęły największe miasta Europy rodzi pytanie o przyszły kształt europejskiej wspólnoty.
O wyzwaniach i szansach dla kontynentalnej integracji traktować ma dialog obywatelski z unijną komisarz ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP Elżbietą Bieńkowską i marszałkiem Olgierdem Geblewiczem, który w najbliższych dniach odbędzie się w Szczecinie. - Polscy samorządowcy rozpoczęli europejską dyskusję o przyszłym kształcie Polityki Spójności. Chcieliśmy zbudować mocną pozycję negocjacyjną dla Rządu. Czy zostanie to wykorzystane – nie wiem, bo dotychczasowa polityka wobec Unii Europejskiej budzi nasze obawy - mówi Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego.
Głównym tematem kongresowej debaty ma być zmieniająca się rola państw narodowych w Unii Europejskiej. Czy wspólnota dysponuje wystarczającymi narzędziami, aby być w stanie rozwiązać problemy które nią targają, czy obecny kryzys zagrozi europejskiemu projektowi?
Dziś trudno spekulować, który trend myślenia o Unii Europejskiej zwycięży.