Wesołe jest życie staruszka
Wiesław Michnikowski, legendarny aktor i gwiazda Kabaretu Starszych Panów, kończy 95 lat.
Wiseław Michnikowski urodził się 3 czerwca 1922 r. przy ul. Pańskiej 100 w Warszawie. Zgodnie z życzeniem matki, miał zostać księdzem. - W rodzinie był przecież i prałat, i kanonik... A ja zszedłem na złą drogę - wspominał.
Podczas II wojny światowej pracował i jednocześnie kończył technikum samochodowe. W 1946 roku zdał egzamin eksternistyczny w Szkole Dramatycznej Karola Borowskiego w Lublinie. Był kolejno aktorem Teatru Domu Żołnierza w Lublinie, Teatru Miejskiego w Lublinie, Teatru Klasycznego w Warszawie, Teatru im. J. Osterwy w Lublinie, Teatru Młodej Warszawy, Teatru Komedia w Warszawie, Teatru Współczesnego w Warszawie, Teatru Polskiego w Warszawie. W latach 1971-92 ponownie trafił do zespołu Teatru Współczesnego.
W tym własnie teatrze znalazł scenicznego partnera "z prawdziwego zdarzenia" - Mieczysława Czechowicza występowali razem także w programach telewizyjnego Kabaretu Starszych Panów. Zagrał z nim pamiętną rolę AA w wyreżyserowanej przez Jerzego Kreczmara "Emigrantów" Mrożka, występowali razem także w programach telewizyjnego Kabaretu Starszych Panów
Był jedną z gwiazd telewizyjnego Kabaretu Starszych Panów, kabaretu "Dudek" oraz radiowego "Podwieczorku przy mikrofonie". Jego największe przeboje z tego programu to "Addio pomidory!", "Wesołe jest życie staruszka", "Jeżeli kochać to nie indywidualnie" czy "Inwokacja". Z „Dudka” pamiętne są skecze z jego udziałem - "Sęk" i "Ucz się, Jasiu".
Michnikowski zagrał w ponad 40 filmach, a jedną z jego najbardziej znanych ról jest postać Jej Ekscelencji w "Seksmisji". Aktor zagrał m.in. w filmach: "I Ty zostaniesz Indianinem", "Gangsterzy i filantropi", "Hydrozagadka", "Otello z M-2", "Skutki noszenia kapelusza w maju" oraz "Hallo Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy", "Rififi po sześćdziesiątce". Wystąpił także w serialach "Czterej pancerni i pies", "Jan Serce" i "W labiryncie". Nieco młodszemu pokoleniu widzów znany jest z użyczenia głosu Papie Smerfowi w serialu animowanym "Smerfy".
Aktor był żonaty z Marią z domu Sobieszek, historykiem sztuki. Żonę poznał na wystawie obrazów Canaletta w Muzeum Narodowym. Pobrali się w 1956 r. Ich synami są: Marcin Michnikowski (pracownik Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN w Warszawie) i Piotr Michnikowski (rzeźbiarz).
Najsłynniejszą piosenką wykonywaną przez Wiesława Michnikowskiego jest "Addio pomidory", chociaż on sam bardziej cenił inne swoje utwory np. "Inwokację".
"Z pomidorów to ojciec najbardziej lubi gołąbki w sosie pomidorowym" - podsumował syn aktora dodając, że Wiesław Michnikowski 95. urodziny spędzi spokojnie i kameralnie, w gronie przyjaciół i rodziny.
źródło: PAP