Eko energia zasiliła mazowieckie szpitale!

Dzięki środkom z projektu Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, ponad dwa tysiące trzysta paneli słonecznych "daje" energię dwunastu mazowieckim szpitalom.
Instalacje solarne pozwolą placówkom zaoszczędzić blisko trzydzieści procent środków. Jednocześnie, za sprawą tej inwestycji szpitale mają szansę stać się bardziej przyjazne środowisku. Efektem decyzji o wykorzystaniu energii słonecznej ma być mniejsza emisja szkodliwych substancji do atmosfery.
W opinii marszałka województwa Adama Struzika decyzja była słuszna ze względów ekonomicznych i ekologicznych. Struzik podkreśla, że "dzięki temu projektowi skorzystają i pacjenci, i środowisko naturalne".
W większości szpitali, zwłaszcza tych warszawskich i podwarszawskich, kolektory zostały zamontowane na dachach placówek. Ze wzgledu na infrastrukturę wybierane były również inne rozwiązania. Na przykład w Ciechanowie, Radomiu, Siedlcach i Ostrołęce powstały farmy solarne. Natomiast Wojewódzki Szpital w Płocku zdecydował się na innowacyjne rozwiązanie. Tam solary zamontowano na pergoli nad szpitalnym parkingiem.
Na wykorzystanie słonecznej "mocy" zdecydowało się dwanaście placówek zdrowotnych z całego Mazowsza. Do inwestycji przystąpiło pięć warszawskich i podwarszawskich szpitali:
Międzyleski Szpital Specjalistyczny, Szpital Dziecięcy przy ul. Niekłańskiej, Mazowiecki Szpital Chirurgii Urazowej św. Anny Sp. z o.o. przy ul. Barskiej,
SZPZOZ im. „Dzieci Warszawy" w Dziekanowie Leśnym oraz Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii Sp. z o.o. w Zagórzu k. Warszawy.
Partnerami projektu zostały: radomski SWPZZPOZ im. Barbary Borzym, Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach i Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie. Na ekologię postawiły również: Mazowiecki Szpital Specjalistyczny im. dr. J. Psarskiego, SPZOZ „Meditrans Ostrołęka” Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego, Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku i WSZPZOZ im. prof. Eugeniusza Wilczkowskiego w Gostyninie.
Łączny koszt inwestycji, w dwunastu placówkach na Mazowszu, wyniósł ponad czterdzieści dwa miliony złotych.
Źródło: mazovia.pl