Kawka jesienią odlatuje

W ostatnim czasie kwestia jakości powietrza w Polsce budzi mieszane odczucia. Walka ze smogiem wydaje się być walką z wiatrakami. Notowania stężenia szkodliwych pyłów w atmosferze biją kolejne rekordy. Gorzów podobnie jak inne miasta korzysta z ekologicznych programów mających tę szkodliwą emisję zminimalizować.
Elementem działań wpisujących się w to zamierzenie jest realizacja programu „Kawka”. Od początku realizacji programu 2112 pieców węglowych i 47 urządzeń ogrzewania etażowego węglowego wymieniono na bardziej ekologiczne źródła ciepła. Do końca ostatniej edycji ta liczba ma powiększyć się jeszcze o 800 pieców. W 2016 r. do miejskiej sieci ciepłowniczej zostało przyłączonych 96 budynków z obszaru Nowego Miasta, w 2017 r. te optymistyczne statystyki powiększy kolejne 69 budynków. Prace mają zakończyć się do końca września.
– Realizacja programu przełożyła się na znaczące ograniczenie emisji pyłów w strefie, w której został naruszony dopuszczalny ich poziom oraz poziom zanieczyszczenia dwutlenkiem węgla, powodowany głównie spalaniem węgla w budynkach dotychczas ogrzewanych piecami. Jest to realna korzyść nie tylko dla mieszkańców obszaru o najwyższych przekroczeniach emisji, ale wpływa również na poprawę jakości powietrza w całym mieście – mówi prezydent Jacek Wójcicki.
Program dofinansowany jest z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz pożyczki Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze w ramach programu „Likwidacja niskiej emisji wspierająca wzrost efektywności energetycznej i rozwoju rozproszonych odnawialnych źródeł energii”.