Pierwszy taki przeszczep nerek w Polsce
To niesamowity sukces polskiej transplantologii. Jednocześnie w dwóch ośrodkach transplantacyjnych, w Szczecinie i Warszawie odbył się przeszczep organów od żywych dawców.
Wymiana nerek pomiędzy parami i pomiędzy dwoma ośrodkami – wymiana równoległa i przełomowa, bowiem, jeszcze nigdy w Polsce taka nie miała miejsca. Do teraz. Przeszczepy przeprowadzono w Szpitalu Wojewódzkim w Szczecinie oraz w Szpitalu Dzieciątka Jezus w Warszawie. Do tego typu wymiany narządów konieczna była zgoda sądu i Komisji Etyki Krajowej Rady Transplantacyjnej. Droga, jaka zaprowadziła pacjentów na salę operacyjną była niezwykle długa - trwała ponad rok.
Pan Adam, pacjent szczecińskiego szpitala cierpiał na chorobę nerek i wymagał hemodializy. Dawcą nerki chciała zostać jego żona, jednak było to niemożliwe ze względu na niezgodność grup krwi. W podobnej sytuacji znalazła się para z Warszawy. Dzięki znakomitej współpracy szpitali udało się doprowadzić do krzyżowego przeszczepu narządów, w którym pacjentka ze Szczecina była dawcą dla pacjentki z Warszawy, a pacjent z Warszawy dawcą dla pacjenta ze Szczecina.
Trudne przedsięwzięcie wymagało niezwykłego współdziałania. Nerki do przeszczepu przetransportowano samolotem rejsowym. - Liczba przeszczepów nerek wciąż jest zbyt mała w stosunku do liczby osób, które oczekują na nowy narząd. Pobrania narządów od dawców zmarłych ratują wiele osób, jednak na nową nerkę w całym kraju wciąż oczekuje ponad 1600 osób – mówi Natalia Andruczyk z SPWSZ w Szczecinie.
Obie pary czują się dobrze.
W dwóch szpitalach w Polsce odbyły się jednocześnie dwie operacje, które dały nadzieję na zdrowie dwóm parom i pozostałym chorym oczekującym na przeszczep. Tego typu operacje to przyszłość polskiej transplantologii.