Ta tragedia udowadnia światu, że rosyjska agresja nie słabnie. Charków wraz z innymi ukraińskimi miastami żyje pod ciągłą groźbą nowych ostrzałów, i właśnie dzisiaj jak nigdy Ukraina potrzebuje wsparcia społeczności międzynarodowej, aby chronić swoje terytoria i naród. Każda zwłoka w podejmowaniu decyzji lub wysłaniu pomocy będzie oznaczała większą liczbę ofiar i zniszczonych miast. W takich warunkach społeczność międzynarodowa musi zjednoczyć się wokół Planu Zwycięstwa przedstawionego przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego jako wszechstronnej i sprawiedliwej inicjatywy mającej na celu przywrócenie pokoju.
Plan Zełenskiego obejmuje 5 kluczowych kierunków, każdy z nich jest skierowany na wzmocnienie Ukrainy, jej odbudowę gospodarczą i społeczną oraz integrację z międzynarodowymi organizacjami bezpieczeństwa. Te kierunki dotyczą dążenie do członkostwa Ukrainy w NATO w celu wzmocnienia bezpieczeństwa w regionie, przywrócenia integralności terytorialnej, w tym Krymu i Donbasu, odrodzenia gospodarczego poprzez inwestycje i wsparcie przedsiębiorczości, wdrażania programów sprawiedliwości społecznej w ramach pomocy dla osób poszkodowanych oraz dalsze wsparcie międzynarodowe obejmujące pomoc finansową i sprzęt wojskowy.
Plan ten został już poparty przez USA, Wielką Brytanię i Polskę, a ostatnio przez państwa Europy Północnej, czyli Danię, Finlandię, Islandię, Norwegię i Szwecję. Kraje te zdają sobie sprawę, że trwały pokój jest możliwy tylko po całkowitym wyhamowaniu rosyjskiej agresji i przywróceniu suwerenności Ukrainy. Poparcie krajów NATO i UE dla Planu Zwycięstwa Zełenskiego udowadnia, że społeczność światowa widzi w nim niezawodną drogę do sprawiedliwego pokoju oraz zachowania międzynarodowego prawa i porządku.
W przeciwieństwie do inicjatyw takich jak chińsko-brazylijska inicjatywa Przyjaciele Pokoju, plan Zełenskiego oferuje realistyczne i sprawiedliwe rozwiązanie. Chińsko-brazylijska inicjatywa, tzw. „sześciopunktowy porozumienie”, wywołuje wiele pytań i nie może być uznana za skuteczną, ponieważ brakuje w niej wyraźnego żądania wycofania wojsk rosyjskich. Stwarza to ryzyko zamrożenia konfliktu, co mogłoby doprowadzić do uznania okupowanych ukraińskich terytoriów za rosyjskie. Ponadto Ukraina nie uczestniczyła w opracowywaniu tego planu, co automatycznie czyni go nie do przyjęcia, ponieważ ignoruje prawo tego kraju do samostanowienia. Koncentrowanie uwagi Chin i Brazylii nie na realnym rozwiązaniu problemu, lecz na własnych interesach geopolitycznych osłabia zaufanie do ich inicjatywy i może tylko zwiększyć niestabilność w regionie.
Obecnie społeczeństwo międzynarodowe stoi teraz przed ważnym wyborem i powinna działać, zanim będzie za późno. Ukraina potrzebuje dziś realnego wsparcia, a nie tylko deklaracji i dyskusji. Tylko skoordynowane działania i pełne poparcie dla Planu Zwycięstwa prezydenta Zełenskiego pomogą powstrzymać agresję i przywrócić pokój w Europie.