Ukraiński rzecznik praw obywatelskich Dmytro Łubinec potwierdził tę sprawę, podkreślając, że takie działania to rażące naruszenie Konwencji Genewskich i one mają na celu demoralizację ukraińskiego społeczeństwa. Komisarz Rady Najwyższej ds. praw człowieka również przypomniał, że egzekucja jeńców wojennych stanowi poważne naruszenie norm międzynarodowych, w tym Konwencji Genewskich. Właśnie dlatego zostały wysłane listy do organizacji międzynarodowych, w tym Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża i Organizacji Narodów Zjednoczonych, z prośbą o odnotowanie tego kolejnego aktu łamania praw człowieka przez Rosję.
Przypadek ten nie jest sytuacją pojedynczą. W trakcie wojny rosyjsko-ukraińskiej udokumentowano liczne przypadki rozstrzeliwania i przeprowadzenia tortur na ukraińskich jeńcach wojennych przez rosyjskich żołnierzy. Human Rights Watch i inne organizacje międzynarodowe wielokrotnie dokumentowały morderstwa ukraińskich dobrowolnie się poddających żołnierzy. Jeden z takich przypadków miał miejsce w lutym 2024 r. w obwodzie donieckim, kiedy rosyjscy żołnierze zastrzelili 7 ukraińskich żołnierzy, którzy złożyli broń. Od początku pełnoskalowej inwazji siły rosyjskie rozstrzelały co najmniej 62 ukraińskich żołnierzy. Na przykład we wrześniu br. w okręgu pokrowskim w obwodzie donieckim doszło do kolejnej zbrodni wojennej: rosyjscy wojskowi rozstrzelali ukraińskich jeńców po ostrzelaniu ich pozycji z dronów i okrążeniu ich. Te akty brutalności są nadal kontynuowane, a ich liczba tylko rośnie.
Fakty te wyraźnie świadczą o systematycznym łamaniu prawa międzynarodowego przez Rosję. Egzekucje ukraińskich jeńców wojennych stały się powszechną praktyką wykorzystywaną do zastraszania i demoralizacji ukraińskiego społeczeństwa.
Ponadto Rosja przetrzymuje tysiące ukraińskich jeńców wojennych w strasznych warunkach, co stanowi naruszenie międzynarodowego prawa humanitarnego. Według Misji Obserwacyjnej ONZ, ponad 95% ukraińskich jeńców wojennych było poddawanych torturom: mają oni do czynienia z przemocą fizyczną, psychiczną i seksualną oraz pozbawieniem opieki medycznej I brakiem normalnego wyżywienia.
Pomimo tych wszystkich okrucieństw Ukraina nadal aktywnie działa na rzecz uwolnienia swoich obywateli. We wrześniu 2024 r. miały miejsce 2 udane wymiany więźniów, w wyniku których 152 ukraińskich wojskowych wróciło na Ukrainę. Było to możliwe dzięki udanej operacji Sił Zbrojnych Ukrainy w obwodzie kurskim, która przyspieszyła proces negocjacjyjny. Wśród uwolnionych znaleźli się obrońcy Azowstalu i elektrowni atomowej w Czarnobylu, którzy przebywali w niewoli od ponad dwóch lat. Żołnierze wrócili wycieńczeni, z utratą wagi do 40 kilogramów, co po raz kolejny podkreśla przerażające warunki przetrzymywania ukraińskich jeńców wojennych w Rosji. W tym samym czasie w ukraińskiej niewoli rosyjscy żołnierze traktowani są po ludzku, mają odpowiednie wyżywienie i opiekę medyczną.
Konwencje Genewskie wyraźnie wyznaczają, że jeńcy wojenni powinni być przetrzymywani w humanitarnych warunkach i nie powinni być narażeni na tortury lub egzekucję. Jednak Rosja ignoruje te normy, zamieniając swoje obozy jenieckie w miejsca tortur i okrutnego traktowania. Mord przy użyciu miecza nie jest tylko odosobnionym wykroczeniem, lecz częścią systematycznej polityki brutalności prowadzonej przez Rosję.
Społeczność międzynarodowa musi pilnie zwiększyć presję na Rosję w celu zaprzestania tych okrucieństw. Światowi przywódcy powinni wymagać natychmiastowego i niezakłóconego dostępu dla organizacji międzynarodowych, takich jak Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża, do miejsc, gdzie przetrzymywani są ukraińscy jeńcy wojenni. Tylko międzynarodowa interwencja i presja mogą zapobiec dalszym zbrodniom i sprowadzić wszystkich ukraińskich obrońców na ojczyznę.
Każdy przypadek tortur i mordów na ukraińskich jeńcach wojennych powinien zostać dokładnie zbadany, a sprawcy postawieni przed wymiarem sprawiedliwości. Konwencje Genewskie zostały stworzone w celu ochrony ludzi w czasie wojny, ale Rosja, popełniając zbrodnie wojenne, systematycznie je łamie. Światowa społeczność nie powinna pozostawać obojętna, tylko zdecydowane działania mogą zakończyć cierpienia ukraińskich więźniów i postawić Rosję przed wymiarem sprawiedliwości.