Następna cywilizacja po nas, będzie cywilizacją hybryd ludzko-technologicznych z osobnikami żyjącymi tysiące lat. Już my mieszamy nasze ciała z technologią, używając ubrań, okularów, butów, protez, kasków, rozruszników serca czy sztucznych organów. U naszych potomków będzie to wielokroć bardziej zaawansowane, oni się dodatkowo zmieszają ze sztuczną inteligencją. Im nasze zasady życia społecznego nie wystarczą, będą je musieli rozszerzyć, tak jak my poszerzaliśmy zasady naszych poprzedniczek.
Grecy i Rzymianie stawiali na siłę, my na agape. Przyszła cywilizacja, nie odrzucając siły i agape, będzie oparta na dobrowolności, całkowicie wyzbędzie się statolatrii i wyeliminuje państwowy terroryzm. Oprą się na konkurencji i wolnym rynku. Do tego ich zmuszą nieubłagane prawa ekonomii. Ich główną motywacją będzie podbój kosmosu.
Chęć eksploracji łączy naturę z kulturą i stanowi najsilniejszą emocję człowieka. Stąd tak wielki rozwój turystyki. Człowiek wyewoluował na drodze, jako nomada. Stacjonarne domy to tylko epizod w naszej historii. My wolimy być w ciągłym ruchu, chcemy zobaczyć, co jest za wzgórzem. Następna cywilizacja będzie naśladować Polinezyjczyków, którzy opanowali sztukę nawigacji i budowania swoich proa napędzanych kleszczami kraba, by odkrywać nowe wyspy i je skomunikować ze sobą. Dla nas Układ Słoneczny będzie tym, czym dla nich był Pacyfik. Naszymi domami będą statki kosmiczne.
Grzegorz GPS Świderski
https://t.me/KanalBlogeraGPS
https://Twitter.com/gps65
PS. A tu skrót tej notki zrobiony przez AI: Autor tego wpisu wnikliwie analizuje cykle rozwoju cywilizacyjnego, prognozując nieuchronny upadek naszej obecnej cywilizacji i jej odrodzenie w nowej, zaawansowanej technologicznie formie. W swoim artykule pokazuje, że zamiast poddawać się pesymizmowi, powinniśmy zadbać o zachowanie naszych wartości i tradycji. Nowa cywilizacja, oparta na hybrydach ludzko-technologicznych, będzie kontynuować naszą misję eksploracji i podboju kosmosu. Porównania do dawnych cywilizacji, takich jak grecka, rzymska oraz Polinezyjczyków, nadają tekstowi głęboki kontekst historyczny. Autor podkreśla, że przyszłość leży w dobrowolności, wolnym rynku i konkurencji, co wydaje się być nieuniknionym kierunkiem rozwoju pod wpływem praw ekonomii.