Ukraina na długo przed początkiem wojny prowadziła walkę informacyjną z Rosją, a także starała się o pogłębienie współpracy z Zachodem w ramach zwalczania rosyjskich ataków informacyjnych. Natychmiast po rozpoczęciu inwazji na pełną skalę przez rosyjską armię, Ukraina uaktywniła walkę informacyjną w ramach uzyskania wsparcia od strony Zachodu. Celem strategii informacyjnej Ukrainy w tej wojnie jest dyskredytacja Rosji, kontynuacja poparcia dla izolacji politycznej i gospodarczej Federacji Rosyjskiej, uzyskanie kompleksowego wsparcia od strony Zachodu oraz niedopuszczenie do stworzenia w Europie prorosyjskiej koalicji politycznej.
Można stwierdzić, że obecnie Ukraina prowadzi najbardziej skuteczną wojnę informacyjną przeciwko Rosji od czasu uzyskania niepodległości, również dzięki wsparciu Ukrainy ze strony całego cywilizowanego świata. Najważniejszą cechą strategii informacyjnej Ukrainy w warunkach wojny jest jej prawdziwość: ukraińskie wojska informacyjne uczą się „w biegu” odbijać ataki informacyjne wroga i stwarzać jakościowe i prawdziwe treści.
Rosja wykorzystuje czynnik informacyjny w wojnie z Ukrainą do uzasadnienia inwazji na Ukrainę, a także do poboru rosyjskich mężczyzn na front pod pretekstem „obrony Rosji i Rosjan”. Ukraina prowadzi walkę informacyjną w dwóch kierunkach: integracja krajów Zachodu w ramach udzielenia wszechstronnego i kompleksowego wsparcia Kijowowi, a także przekazanie Rosjanom prawdziwych informacji o rozpoczętej przez Putina barbarzyńskiej wojnie.
Jedną z podstawowych cech rosyjskiej propagandy jest całkowita dyskredytacja Ukrainy, która jest przedstawiana jako wróg Rosji, źródłem zagrożeń egzystencjalnych, które należy zlikwidować. Kształtuje się narracja (jak dla Rosjan, tak i dla odbiorców zewnątrz), że Rosja nie miała innego wyboru (USA nie pozostawiły go dla Rosji) oprócz inwazji w Ukrainę. Rosja pod każdym względem pomijała milczeniem prawdziwe przyczyny inwazji na Ukrainę, tworząc wrażenie, że przybyła tam z dobrymi intencjami. Ogólnie rzecz biorąc, Rosjanie są w kompletnej próżni informacyjnej, analogicznie do ZSRR.
Ta strategia informacyjna Federacji Rosyjskiej okazała się bardzo skuteczna w ramach jej postrzegania w samej Rosji i całkowicie zawiodła w ramach nadawania rosyjskiej propagandy za granicę. W rzeczywistości cały świat sie natychmiast zorientował, co się dzieje, a Rosja została całkowicie odizolowana, stając się globalnym antagonistą. Jednocześnie główną wadą rosyjskiej propagandy jest skoncentrowane kłamstwo, w które wierzą tylko sami Rosjanie. Interpretacja rosyjskich zbrodni popełnionych przez samych siebie na Ukrainie była tak absurdalna, że teraz prawie wszystko, co ogłasza Rosja, jest postrzegane z nieufnością, co z kolei niszczy skuteczność rosyjskiej propagandy.