Przewodniczący Komisji Nadzorczej Moskwy Georgij Wołkow oświadczył, rzekomo jeden z jeńców pułku Azow opowiadał o przypadkach ludożerstwa wśród tej jednostki. To typowy przypadek zastosowania przez rosyjską propagandę metody psychologicznej okno Overtona, celem którego jest dehumanizacja żołnierzy Azowu. Na początku Rosjanie odbierali przedstawione im w mediach barbarzyństwo ukraińskich żołnierzy jak coś nie do pomyślenia. Później narzucono radykalną treść: „Jeśli nie ty zjesz sąsiada, sąsiad zje ciebie”. Trzecim etapem w teorii Overtona jest zaakceptowanie. Generalnie, temat Azowu i barbarzyńskie zachowanie już dawno są omawiane w społeczeństwie, wszyscy się do tego już przyzwyczaili i zimny pot na skroniach przy usłyszeniu słowa Azow nie pojawia. Po czym ludzie mają wrażenie, że takie ich zachowanie jest mądre, bo nie mogą sobie wyobrazić, jak można w inny sposób przetrwać w zakładach Azowstali. Końcowym etapem tej metody jest normalność, kiedy podobne zachowanie będzie przypisywane całemu ukraińskiemu wojsku.
Twierdzenie o tym, że w Azowie nieśli służbę kanibalowi koreluje z ogólną metodą rosyjskiej propagandy o tym, że w Ukrainie zamieszkują ateiści wraz z nazistami. To swoją drogą pomaga podtrzymywać duch walki wśród obywateli FR oraz żołnierzy, którzy biorą na siebie ogromne wyzwanie, czyli wyzwolenie Ukrainy od ludożerców.
Podobne przesłania udowodniają, że Federacja Rosyjska promuje charakter sekciarski i odradza XIX-wieczną herezję, na co zwrócili uwagę prawosławni duchowni w przemówieniu do Patriarchy Ekumenicznego Bartłomieja.
Jeszcze jednym celem brudnej dyskredytacji ukraińskich żołnierzy jest demonstracja ukraińskim sojusznikom braku człowieczeństwa wśród ukraińskiego wojska, w wyniku czego to wpłynie na pomoc od strony Zachodu. W Europie i Ameryce są wysoce doceniane wartości duchowe oraz tożsamość człowieka, właśnie dlatego propaganda rosyjska kładzie na to nacisk.
W taki sposób Federacja Rosyjska stara się nadać wojnie nie tylko status prawny, lecz dodać czynnik sakralny, pozyskawszy poparcie prawosławnego oraz islamskiego duchowieństwa. Teraz zrozumienie, czemu szef Czeczenii Kadyrow wielokrotnie wspominał dżihad, walkę z szejtanami. Na dzień dzisiejszy w Rosji tworzy się mieszankę sekciarstwa, głównym idolem którego teraz występuje obecny prezydent Rosji, oraz fundamentalizmu, które są skrajnie niebezpieczne dla Europy.