Jednocześnie organizacja podkreśla, że rzeczywiste liczby są znacznie wyższe, "ponieważ uzyskanie informacji z niektórych miejsc, gdzie trwają intensywne walki, jest opóźnione, a wiele raportów z miejsc, z których pochodzą informacje o ofiarach cywilnych, nadal wymaga potwierdzenia".
Dotyczy to na przykład miast Mariupola (obwód Doniecki), Iziumu (obwód Charkowski) i Popasnej (obwód Ługański), "gdzie podobno miały miejsce liczne przypadki śmierci lub obrażeń cywilów".
ONZ dodała, że większość zarejestrowanych ofiar cywilnych była spowodowana użyciem materiałów wybuchowych o szerokim zakresie zniszczeń, w tym ostrzały z ciężkiej artylerii i systemów rakiet wielokrotnego startu oraz naloty i pociski z użyciem zakazanej amunicji kasetowej.
W tym wojska rosyjskie od pierwszych dni inwazji na Ukrainę na pełną skalę regularnie używają amunicji kasetowej zakazanej przez konwencje międzynarodowe. Według informacji Biura Prokuratora Generalnego Ukrainy: zbadano ponad 180 faktów użycia przez Rosję zakazanej amunicji kasetowej.
W dziesięciu regionach Ukrainy funkcjonariusze organów ścigania badają co najmniej 183 fakty użycia amunicji kasetowej zakazanej przez międzynarodowe prawo humanitarne. Zostało to zgłoszone w Departamencie Polityki Informacyjnej Biura Prokuratora Generalnego na wniosek Radia Swoboda.
Od 24 lutego funkcjonariusze organów ścigania wszczęli 84 postępowania karne w sprawie faktów użycia amunicji kasetowej przez wojska rosyjskie.
33 postępowania karne są na terytorium obwodu Dniepropietrowskiego, 17 – w Mikołajewskim, 11 – w Chersońskim, 6 – w Donieckim, 5 – w Żytomierskim, 4 – w Kijowskim, 3 – w Charkowskim, 3 – w Zaporoskim, 1 – w obwodach Sumskim i Czernihowskim.
Według informacji, ostrzały amunicją kasetową w tych regionach zabiły 98 osób, w tym siedmioro dzieci, skaleczono 219 cywilów, w tym 25 dzieci.
Amunicja kasetowa to pojemniki wypełnione dziesiątkami bomb przeznaczonych do rozpraszania się na dużym obszarze i wybuchania po trafieniu, mogą być wystrzeliwane z ziemi przez systemy artyleryjskie lub zrzucane z samolotów. Wiele z nich nie eksploduje w początkowym uderzeniu i może pozostać na ziemi przez lata, stwarzając zagrożenie dla ludzi.
Ponad 100 krajów podpisało traktat zakazujący ich używania. Ani Ukraina, ani Rosja nie podpisały traktatu. USA oskarżają Rosję o użycie bomb kasetowych przeciwko cywilom. ONZ, międzynarodowe organizacje praw człowieka weryfikują zbrodnie Federacji Rosyjskiej i wzywają do zakończenia tego.