Portal mPolska24.pl otrzymał informację, że Starosta Szczecinecki wzywa Stowarzyszenie Wspólnie do złożenia wyjaśnień mających związek z ogłoszonymi przez nie konsultacjami społecznymi. Chodzi o inicjatywę dialogu nad funkcjonowaniem Gminy Grzmiąca. Pozyskana wiedza, jak tłumaczą przedstawiciele stowarzyszenia ma pozwolić na przygotowanie merytorycznych i praktycznych rozwiązań niezbędnych dla opracowania kierunków rozwoju gminy. Wyjaśnienia do jakich wzywa starosta mają dotyczyć ogłoszonych konsultacji, jak i „koloportowanej ulotki wyborczej”.
W powiecie szczecineckim zostało już ujawnionych kilku kandydatów, którzy czekają na starcie do samorządu. W środę 27 czerwca, Wiesław Suchowiejko został ogłoszony oficjalnym kandydatem na fotel burmistrza Szczecinka z ramienia Porozumienia Samorządowego Powiatu Szczecineckiego kierowanego przez starostę Krzysztofa Lisa. Jeszcze tego samego dnia kandydat wraz z liderem stowarzyszenia wystąpił w programie „Gość dnia” TV Gawex mówiąc m.in. o programie wyborczym.
Z kolei w czwartek, 28 czerwca przewodnicząca stowarzyszenia We wspólnej sprawie, Monika Tkaczyk na spotkaniu zorganizowanym w miejscowości Knyki poinformowała, że będzie ubiegała się o stanowisko burmistrza Barwic. - W trakcie pikniku przedwyborczego przedstawiła swój program, w którym szczególną uwagę zwróciła na trudną sytuację socjalną wielu mieszkańców Gminy Barwice w tym osób niepełnosprawnych, seniorów oraz rodzin pozbawionych możliwości posiadania własnego mieszkania – pisze portal iszczecinek.pl.
Otrzymaliśmy także sygnał, że Dyrektor Wydziału Funduszy Zewnętrznych Współpracy i Rozwoju w Starostwie Powiatowym w Szczecinku, Katarzynie Oleś, która sprawuje nadzór nad działalnością stowarzyszeń i fundacji, związaną z Porozumieniem Samorządowym Powiatu Szczecineckiego, zarazem osobie bardzo aktywnej na portalach społecznościowych, w szczególności pod postami stowarzyszenia którego wspomniana na początku kontrola ma dotyczyć – skądinąd konkurenta „politycznego” zarzuca się działalność „polityczną”. Postanowiliśmy poprosić o komentarz chcąc uzyskać potwierdzenie, że osoba nadzorująca organizacje pozarządowe jest osobą bezstronną, nie kierującą się zasadą równych i równiejszych i reagującą na każdy przejaw agitacji wyborczej.
Dyrektor Wydziału Funduszy Zewnętrznych Współpracy i Rozwoju w Starostwie Powiatowym w Szczecinku odmówiła Redakcji wywiadu, co więcej próbowała uzurpować sobie prawo do cenzurowania mediów. Przypomnijmy, że art. 43. Ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. Prawo prasowe – mówi jednoznacznie - Kto używa przemocy lub groźby bezprawnej w celu zmuszenia dziennikarza do opublikowania lub zaniechania opublikowania materiału prasowego albo do podjęcia lub zaniechania interwencji prasowej – podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. oraz Art. 44. 1. kto utrudnia lub tłumi krytykę prasową – podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności. Otrzymaliśmy wiadomość, w której Pani Katarzyna Oleś zaznacza, że nie wyraża zgody na żaden wywiad, ani publikacje treści jej wypowiedzi wysłanej w ramach wykonywania obowiązków z jej służbowej skrzynki. - Mówienie o cichej kampanii w kontekście mojej reakcji na łamanie prawa, nieetyczne działania – wprowadzanie mieszkańców w błąd poprzez stosowanie „tanich trików” jest nieporozumieniem i pomówieniem. (…) Po drugie obie dokładnie wiemy co leży u podstaw tej propozycji (red. wywiadu) i kto za tym stoi. (…) Jeśli ktoś łamie prawo musi liczyć się z konsekwencjami – skomentowała swoje zaangażowanie przeciwko działaniom Stowarzyszenia Wspólnie. Dodając na zakończenie, że - Jeszcze raz nie wyraża zgody na wywiad, na publikację maila, ani na żadną inną formę współpracy w tym zakresie.
Co jest na tyle ważne aby narażać siebie na odpowiedzialność z tytułu cenzurowania mediów? Dlaczego urzędnik sam wydaje wyrok zanim zapadł?