Książka powstawała długo, przez ponad 30 lat, ukazała się staraniem Instytutu Historycznego NN im. Andrzeja Ostoja Owsianego teraz, w 2017 r.
Mówi Urbankowski: "Filozofia musi mieć praktyczne zastosowanie, inaczej jest wyalienowana, niepotrzebna, jest sztuką dla sztuki". I wskazuje na Józefa Piłsudskiego i jego filozofię czynu. Tu warto przypomnieć, że jest on autorem książki "Józef Piłsudski: marzyciel i strateg".
Urbankowski przypomina polską szkołę filozofii prawa, związaną z Uniwersytetem Jagiellońskim, Stanisława ze Skarbimierza, Pawła Włodkowica, a także twórców polskiej demokracji, takich jak Jan Ostroróg czy Jan Frycz Modrzewski. Mówi: "To są ludzie, którzy zdobywają rozgłos europejski". I dodaje: "Oni wszyscy uznawali prymat etyki nad prawem, zwłaszcza moralności chrześcijańskiej. (...) Nasza etyka chrześcijańska była dość specyficzna. Była to etyka w zasadzie rycerska, oparta o najwyższe wartości chrześcijańskie. To co dzisiaj czasem powtarzamy na ulicy w chwili wzruszenia: "Bóg, Honor Ojczyzna", wówczas się urodziło jako wstępne hasła. Polacy budowali - i to było wielkie dzieło zbiorowej, narodowej pracy - nową jakość w historii: państwowość polską".
Wspominając przeszłość i nawiązując do dzisiejszych czasów, Urbankowski dodaje: "Jest wielkie dzieło, ale teraz problem dla współczesnych, czy damy je sobie rozbić. Bo to co się dzieje to są próby zniszczenia tej wiekowej pracy polskiej zbiorowości".
Zdaniem Urbankowskiego w dzisiejszych czasach należy walczyć o tożsamość i godność polskiej myśli, gdyż pomaga ona utrzymać jedność państwa oraz najważniejsze zasady, jakimi powinni kierować się Polacy. Według niego koniecznością jest nawiązywanie do testamentów narodowych, którymi są dzieła polskich poetów i filozofów, gdyż są one pomocne w kultywowaniu naszego dziedzictwa.
Gorąco zachęcam do zapoznania się z dziełem Bohdana Urbankowskiego.