Warto też zaznaczyć, że od odsetek z lokat pobierany jest jeszcze podatek Belki od zysków kapitałowych w wysokości 19%, co dodatkowo pomniejsza w zasadzie już tylko teoretyczny zysk z lokaty.
Skąd taka sytuacja?
Otóż wzrost gospodarczy, szczególnie w aspekcie konsumpcyjnym generuje wzrost inflacji. Obecnie mamy rekordowo niskie stopy procentowe w Polsce. Cięcia stóp procentowych zaczęły się jeszcze gdy w Polsce pojawiło się zjawisko deflacji (spadek ogólnego poziomu cen, czyli przeciwność inflacji). Rada Polityki Pieniężnej chcąc napędzać tempo wzrostu gospodarczego i przenieść gospodarkę z deflacji, która wbrew pozorom nie jest pozytywnym zjawiskiem, do inflacji na określonym, kontrolowanym poziomie stymulującym wzrost, zaczęła systematycznie obniżać stopy procentowe. Były to normalne uzasadnione decyzje związane z prawidłową polityką pieniężną.
Obniżki stóp procentowych skończyły się jednak dawno temu. Jednak banki, zakładając że w najbliższym czasie nie będzie podwyżek stóp procentowych poszły nieco dalej i po zakończeniu obniżek stóp procentowych nadal obniżały oprocentowanie lokat. Oprócz stóp procentowych na oprocentowanie lokat wpływa również konkurencja między bankami. Gdy jedne bank utrzymujący zwykle wyższe niż przeciętne oprocentowanie lokat obniżał swoje lokaty, to za chwilę konkurujący z nim pod tym względem drugi bank robił to samo. W efekcie doszło do sytuacji, gdzie w zdecydowanej większości banków lokaty stały się całkowicie nieopłacalne i nawet nie spełniają swojej roli ochrony kapitału przed inflacją.
W najbliższym czasie, jeśli inflacja będzie nadal rosła w takim tempie prawdopodobnie będziemy mogli się spodziewać pierwszych od dłuższego czasu podwyżek stóp procentowych, zatem i powinno zacząć rosnąć oprocentowanie lokat.
Źródło: Oprocentowanie lokat...
Oprocentowanie lokat bankowych nie będzie jednak na tyle atrakcyjne aby można mówić o zysku wypracowanym przez kapitał trzymany w postaci lokaty bankowej. Jest wprawdzie kilka banków oferujących nieco wyższe od inflacji oprocentowanie lokat. Jednak są to najczęściej lokaty promocyjne na krótki okres, z limitami wysokości kwoty, którą można zdeponować na danej lokacie. Są one też zwykle przeznaczone wyłącznie dla nowych klientów lub w najlepszym przypadku nowych środków. Pomijając oczywiście te wymagające przeniesienia konta do innego banku i aktywnego korzystanie z nowego konta według życzenia i warunków stawianych przez bank. Ponieważ w tym przypadku po podliczeniu odsetek, uwzględniając limit kwotowy i czasowy takiej promocyjnej lokat, zwykle wyjdzie nam kwota nie warta zachodu.