Wartość odżywcza
Szczypiorek należy do produktów o wysokiej gęstości odżywczej- jest niskokaloryczny i bogaty w składniki odżywcze, takie jak witaminy, antyoksydanty i minerały. Jedna łyżka stołowa posiekanego szczypiorku dostarcza 1 kalorię i pokrywa 3% dziennego zapotrzebowania na witaminę A i C.
Korzyści zdrowotne
Rośliny z rodziny amarylkowatych mogą obniżać ryzyko niektórych nowotworów, w szczególności prostaty, jelita grubego i żołądka.
Szczypiorek zawiera cholinę, czyli witaminę B4, która wpływa na sen, ruch mięśni, pamięć i proces uczenia się. Zawiera też kwas foliowy, czyli witaminę B9, która jest niezwykle istotna podczas ciąży i w wieku niemowlęcym.
Ważnym związkiem obecnym w szczypiorku jest allicyna. Jest to związek organiczny o działaniu antybakteryjnym, antygrzybicznym i antywirusowym. Dodatkowo wraz z potasem dba o prawidłową pracę serca.
Innym związkiem organicznym o właściwościach zdrowotnych jest kwercetyna, która pomaga obniżyć poziom cholesterolu, co prowadzi do mniejszego ryzyka schorzeń układu sercowo-naczyniowego.
Włączenie szczypiorku do diety
Szczypiorek łączy się bardzo dobrze z wieloma produktami, szczególnie z jajkami i serem. Ze względu na ich delikatność, najlepiej dodawać go na surowo do już gotowego dania.
Siekając szczypiorek należy mieć ostry nóż i postępować ostrożnie. Tępe narzędzia mogą spowodować „posiniaczenie” rośliny, a w konsekwencji mniej intensywny smak.
źródło: www.aktywniepozdrowie.pl