Właściwości lecznicze w zależności od rodzaju. Ogólnie można powiedzieć, że miody ciemne (gryczany, spadziowy) cechują się silniejszymi właściwościami przeciwutleniającymi niż miody jasne (wielokwiatowy, lipowy).
Miód wielokwiatowy wspomaga mięsień sercowy, jest pomocny przy chorobach wątroby i pęcherzyka żółciowego. Polecany podczas alergii i leczenia górnych dróg oddechowych.
Miód rzepakowy obniża ciśnienie tętnicze krwi, wyrównuje niedobory potasu w organizmie i przyspiesza gojenie ran. Jest pomocny w leczeniu wątroby, nerek, trzustki, układu pokarmowego i wrzodów żołądka, a także wspomaga leczenie schorzeń układu krwionośnego.
Miód spadziowy charakteryzuje się wysoką aktywnością bakteriobójczą i antybiotyczną, działa przeciwzapalnie i antyseptycznie. Jest zalecany w chorobach dróg oddechowych, przewodu pokarmowego, układu krążenia i przy zaburzeniach trawienia.
Miód lipowy działa antyseptycznie, przeciwskurczowo, przeciwgorączkowo i uspokajająco. Cechuje się wysoką aktywnością antybiotyczną i może obniżać gorączkę. Pomaga w leczeniu grypy, przeziębienia i kaszlu. Jest polecany przy chorobach dróg moczowych i nerwicach.
Miód gryczany wzmacnia system odpornościowy. Jest zalecany przy miażdżycy, chorobie wieńcowej i nadciśnieniu tętniczym ze względu na wysoką zawartość rutyny.
źródło: www.aktywniepozdrowie.pl