1. Ochrona przed nowotworami.
Po pierwsze grzyby są bogate w antyoksydanty, które pomagają pozbyć się wolnych rodników, odpowiedzialnych za uszkodzenia komórek. Po drugie grzyby zawierają selen- pomaga on oczyścić organizm z niektórych toksyn, działa przeciwzapalnie i może zmniejszać tempo wzrostu guzów. A dodatkowo w grzybach obecna jest witamina D, co do której wykazano, że może hamować rozwój komórek nowotworowych.
2. Zdrowe serce
Potas i sód pomagają w organizmie regulować ciśnienie krwi. Regularne spożywanie grzybów może pomóc obniżyć ciśnienie krwi i zmniejszyć ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego, ponieważ są one bogate w potas i zawierają niewielką ilość sodu.
3. Kontrola wagi
Grzyby zawierają dwa rodzaje włókna pokarmowego- beta-glukany i chitynę. Ich działanie w kontroli wagi polega na wzbudzaniu uczucia sytości i zmniejszaniu apetytu.
4. Źródło składników odżywczych dla osób na diecie wegańskiej
Dieta wegańska pozbawiona jest produktów pochodzenia zwierzęcego, a więc dostęp do wielu składników odżywczych może być ograniczony. Weganie mogą znaleźć w grzybach witaminę D, selen, potas, żelazo, miedź i fosfor.
Grzyby są ponadto bogate w witaminy z grupy B, które są potrzebne między innymi do zachowania prawidłowej pracy mózgu.
Podczas włączania grzybów do diety, należy pamiętać o tym, że część gatunków jest trująca, a większość grzybów można spożywać bezpiecznie dopiero po odpowiedniej obróbce.
źródło: www.aktywniepozdrowie.pl