W 2013 roku jeden z amerykańskich uniwersytetów przeprowadził badania dotyczące dwudziestominutowych spacerów i ich wpływu na zdrowie. Wyniki przedstawiono w magazynie Neuroscience, a oto one:
- Dwudziestominutowe, codzienne spacery poprawiają zdolności intelektualne. Mózg się dotlenia i relaksuje. Dostarczamy mu także nowych bodźców, co ułatwia przyswajanie endorfin. Dodatkowo regularny spacer mobilizuje koncentrację, pamięć i przetwarzanie informacji.
- Spacery pomagają walczyć z depresją- osoby cierpiące zazwyczaj wybierają zamknięte pomieszczenia z małą ilością światła. Wyjście na zewnątrz oznacza więcej naturalnego światła i więcej bodźców. Spacerom towarzyszą zazwyczaj głębsze oddechy i regularna praca serca, co może wpłynąć pozytywnie na nastrój.
- Spacery służą zdrowemu sercu. Żyły i tętnice stają się bardziej elastyczne, a w efekcie krew szybciej dociera do wszystkich zakątków naszego ciała. Inną zaletą jest obniżanie ciśnienia tętniczego krwi i poprawa metabolizmu.
- Spacery wzmacniają mięśnie nóg i układ kostny.
Nieważne w jakim jesteś wieku- warto już teraz zacząć codziennie spacerować. Nie trzeba poświęcać na to dodatkowego czasu- można połączyć tę aktywność z codziennym życiem- zakupami, pracą, czy szkołą. Należy tylko pamiętać, aby uzbroić się w wygodne buty i butelkę wody mineralnej.
źródło: www.aktywniepozdrowie.pl
Każda aktwność fizyczka jest wskazana to podstawa dla utrzymania naszej kondycji.