Jest to pierwsza aktualizacja od 16 lat - w zaleceniach z 2001r. można było znaleźć zapis o możliwości podawania soków owocowych dzieciom powyżej 6. miesiąca życia. W tej chwili rekomendacje te uległy zmianie.
Według najnowszego stanowiska Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej soki owocowe nie dostarczają żadnych korzyści żywieniowych dla dzieci poniżej 1 roku życia i nie powinny być uwzględniane w ich diecie. Na podstawie przeprowadzonych w ciągu ostatnich lat badań i zebranych dowodów stwierdzono, że soki owocowe przyczyniają się do rozwoju otyłości i odpowiadają za coraz gorszy stan zębów.
"Rodzice mogą postrzegać sok owocowy jako zdrowy, ale nie jest on dobrym substytutem świeżych owoców i jest tylko produktem, który zawiera więcej cukru i kalorii", powiedział dr Melvin B. Heyman, współautor oświadczenia. "Małe porcje [soków owocowych] spożywane z umiarem są dobre dla starszych dzieci, ale są absolutnie niepotrzebne dla dzieci poniżej 1. roku życia"
Nowe zalecenia wskazują, że 100-procentowy świeży lub odtworzony sok owocowy może stanowić zdrową część diety dzieci powyżej 1 roku życia, ale w ramach dobrze zbilansowanej diety. Spożywanie soków powinno być przede wszystkim dostosowane do wieku dziecka.
Nowe zalecenia obejmują m.in.:
- Dzieci w wieku 1-3 lata: spożywanie soków może wynosić maksymalnie 120 ml dziennie (4 uncje).
- Dzieci w wieku 4-6 lat: spożywanie soków owocowych może wynosić 120-180 ml dziennie (4-6 uncji).
- Dzieci w wieku 7-18 lat: spożywanie soków owocowych może wynosić maksymalnie 240 ml (8 uncji) dziennie lub stanowić 1 kubek z zalecanych (2-2 ½ kubka) porcji owoców dziennie.
- Niemowlęta nie powinny otrzymywać soku ze specjalnych butelek dla niemowląt, które pozwalają na spożywanie soku przez cały dzień. Nadmierne narażenie zębów na węglowodany może prowadzić do próchnicy zębów.
- Należy zachęcać dzieci do spożywania całych owoców i edukować je, że spożywanie owoców niesie ze sobą o wiele więcej korzyści niż picie soków, które nie zawierają błonnika pokarmowego i mogą przyczynić się do nadmiernego przyrostu masy ciała.
- Niezależnie od wieku dziecka, spożywane soki owocowe powinny być pasteryzowane.
- Dzieci, które przyjmują niektóre leki, nie powinny spożywać soków grejpfrutowych ze względu na możliwość interakcji między nimi.
- Sok owocowy nie jest odpowiedni w leczeniu biegunki lub odwodnienia.
Zalecenia są już dostępne online i zostaną opublikowane w czerwcowym wydaniu Pediatrics (oficjalnym czasopiśmie AAP).
źródło: www.aktywniepozdrowie.pl