Tym razem chodzi o stado indyków w miejscowości Karnin i Lubiszyn. Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak wydał nowe rozporządzenie poszerzające granice strefy zagrożenia i zapowietrzenia.
W środę, 28 grudnia w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się spotkanie na którym podjęto temat wirusa ptasiej grypy w Polsce. W zebraniu wzięli udział przedstawiciele Głównego Inspektoratu Weterynarii oraz Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak.
Od początku grudnia, kiedy wykryto pierwsze ognisko wirusa H5N8 w podgorzowskim Deszcznie, służby wprowadziły wszelkie procedury sprzyjające neutralizacji choroby. Działania trwają całodobowo. W akcję zaangażowana jest Policja, która eskortuje pojazdy ciężarowe do miejsc utylizacji i kontroluje egzekwowanie zaleceń dotyczących zakazu wwozu, wywozu oraz przemieszczania drobiu. Ministerstwo Obrony Narodowej wyraziło także zgodę na wsparcie wojska w neutralizacji wirusa. Od kilku dni żołnierze 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej biorą udział w załadunku uśpionego drobiu na samochody ciężarowe, które transportują ptactwo do utylizacji. Działań na taką skalę jeszcze do tej pory nie było. Służby działają w dzień i w nocy.
Włodzimierz Skorupski, Główny Lekarz Weterynarii podczas spotkania z dziennikarzami w ubiegłym tygodniu apelował do producentów i hodowców drobiu - żeby poważnie traktowali zasady bioochrony, bioasekuracji. Zwierzęta i w gospodarstwach drobnych, a w szczególności w kurnikach i fermach nie mogą mieć kontaktu ze zwierzętami dzikimi – mówił Włodzimierz Skorupski.
Obecnie w Polsce potwierdzonych jest już piętnaście ognisk wirusa H5N8. Najnowsze dwa ogniska w miejscowości Lubiszyn w województwie lubuskim oraz w miejscowości Pińczów w województwie świętokrzyskim. Najgorsza sytuacja jest w okolicach Gorzowa Wlkp. w województwie lubuskim, wirusa H5N8 potwierdzono także w województwie małopolskim oraz podkarpackim.
Przypominamy, że obowiązuje targowiskowy zakaz handlu produktami drobiowymi.