Francuskie sondażownie skopromitowały się tak samo jak sondażownie w Polsce, Wielkiej Brytanii i USA "zaczarowując" rzeczywistość przed obywatelami. Nicolas Sarkozy wbrew ich woli przegrał prawybory u republikanów i misterny plan zjednoczenia pod jego skrzydłami wszystkich przeciwko Le Pen legł w gruzach. Dwaj pozostali kandydaci republikańscy - Alain Juppé i François Fillon - to klasyczni technokraci. Zwycięski jak dotąd Filon proponuje redukcję pół milona miejsc pracy w administracji, wydłużenie tygodnia pracy, podniesienie wieku emerytalnego i obniżenie podatków dla przedsiębiorstw.
Czy jest to program, który w drugiej turze wyborów pozwoli mu pozyskać lewicowy elektorat? Wątpliwe i na to liczy niepopularny obecnie, urzędujący lewicowy prezydent Froncis Holande - silny słabością swych lewicowych konkurentów.
Choć scenariusz podzielenia głosów elektoratu lewicowego na dwóch kandydatów wciąż też jest realny, to dziś Hollande liczy na to, iż silne we Francji tradycje etatystyczne i przywiązanie do socjalnego modelu społecznego przeważą w straciu lewicy z republikanami i pozwolą kandydatwi lewicy skutecznie zmierzyć się w drugiej turze wyborów z Maryną Le Pen.
Czy aby na pewno? Maryna Le Pen nie radykalizuje się werbalnie. Wręcz przeciwnie. Wchodzi śmiało w elektorat centrum. Na jej korzyśc przemawia nieudolna polityka rządzącego establishmentu wobec imigrantów i brexit, a także zuważalne zniecierpliwienie notorycznym brakiem wiarygodności jakim charakteryzuje się od lat establishment V Republiki.
Pół roku, to jednak w polityce epoka. Wiele jeszcze moze się wydarzyć, ale po raz pierwszy wiatry sprzyjają Frontowi Narodowemu Le Pen w stopniu mogącym wynieść go do władzy. Zapowiedź sondażowni francuskich, iż w drugiel turze Le Pen przegra 4 punktami procentowymi z każdym kandydatem, nie wróży dobrze temu "każdemu kandydatowi". Taklą samą przewagę, a nawet większą miała niedawno Clinton w Ameryce, a wcześniej Komorowski w Polsce. Nie inną też sondażową przewagę mieli przeciwnicy Brexitu w Wielkiej Brytanii. Jak wyglądała rzecywistośc wiemy. W Francji może więc być podobnie.